AnasayfaSSSAramaÜye ListesiKayıt OlGiriş yap

Paylaş | 
 

 Final Fantasy III Tam Çözüm

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
FuRKann
9.Seviye Üye
9.Seviye Üye
avatar

<b>Mesaj Sayısı</b> Mesaj Sayısı : 349
Kent Puanı Kent Puanı : 31818202
Rep puanı Rep puanı : 90
Rep Gücü Rep Gücü :
Kayıt tarihi Kayıt tarihi : 09/09/10

MesajKonu: Final Fantasy III Tam Çözüm    Cuma Eyl. 10, 2010 8:51 pm

=ALTAR CAVE=

Lunneth olarak aşağı düştükten sonra isminizi yazın ve karşınıza çıkan üç yaratığı yenerek savaş sistemini öğrenin. Yukardaki iki sandığı açarak önünüzdeki kayayı inceleyin ve yolunuzun açılmasını sağlayın. İçeri girerek sandığı açıp merdivenlerden devam edin. Sağ ve soldaki sandıkları açıp yukarı doğru devam edin. Hemen önünüzdeki iki sandığı da açıp sağa doğru devam edin. Yolunuzun bir su birikintisi ile kapanmış olduğunu göreceksiniz. Dilerseniz suyu inceleyip HP nizi doldurabilirsiniz. Geri dönerek soldan devam edin. Merdivenlerden çıkıp ilk boss savaşınıza girin.

LandTurtle
HP : 130
Gil : 500
Exp : 33

Çok fazla zorlanacağınızı zannetmiyorum. Özel bir hareketi yok. Hp barınıza dikkat ederek ilk boss savaşınızdan başarı ile ayrılın.

Boss savaşından sonra Kristal’den yaklaşan tehlike hakkındaki uyarıyı alıp kendimizi dünya haritasında bulacağız. Tekrar mağaraya girin. Çünkü sömürülecek sandıklar var. Sandıkları aldıktan sonra dünya haritasında oyunu kaydedip aşağıda görünen kasabaya gidin.

=UR=

Öncelikle etrafı araştırıp gerekli itemleri alın. (Long Sword ve antidote’u unutmayın). Gerekli eşyaları aldıktan sonra kasabanın sağ tarafındaki açıklıktan yukarı doğru giderek Arc ile buluşun. Arc gittikten sonra köyü araştırın. Han(Inn)’a giderek piyano dahi çalabilirsiniz. Ayrıca kasabanın kuzeyindeki eve gidip mum ile gizli geçidi açarak buradaki kasaları alabileceğiniz gibi kasabaının sağ tarafındaki kuyudan aşağıya inerek buradaki kasaları da alabilirsiniz. Kasabadan çıkmadan önce soldaki eve girerek Topapa ile konuşup kasabayı terk edin.

Dünya haritasında aşağıya doğru inip diğer kasabaya girin.

=KAZUS=

Kasabaya girerek Arc ile buluşun. Kasabadakilerin lanetlendiğini öğrendikten sonra kasabayı araştırıp hem item alın hem de handakiler ile konuşun. Cid çölde Airship’in olduğunu söyleyecek. Kasabadan dışarı çıkın.

Hemen sol taraftaki çöle gittiğinizde Airship’e giriş yapacaksınız. Refia ile konuşup onu da gruba kattıktan sonra dümene geçerek airship’i batıdaki kaleye götürün.

=SASSOON CASTLE=

Kaleye girdikten sonra Ingus ile konuşun. İçeri girip büyük salonu bulana kadar devam edin. Ingus’la tekrar konuşarak onu da ekibe alın ve bu kaledekilerin de lanetlendiğini öğrenip lanet’i çözmek üzere Cave of the Seal’a doğru yola çıkın. Kaleden ayrılmadan önce sağ ve soldaki kulelere uğrayarak buradaki itemleri tarumar edebilirsiniz.
Dünya haritasına çıkınca oyunu kaydedin ve airship e binerek kuzeydeki gölün üstündeki mağaraya ulaşın.

=CAVE of the SEAL=

Şimdi eskisine göre biraz daha zorlu savaşlara girmeye başlıyoruz. Öncelikle etrafı araştırıp kasaları toplayın. Güneydeki kasada 500 gil var. Burada sağ üst taraftaki kurukafayı inceleyerek gizli geçidi açın. İçeri girerek Sassoon Prensesi Sara ile buluşun. O da ekibe katılarak peşinizden gelecek. Normalde savaşlarda bulunmasa da bazen yapacağı ataklar ile size yardımcı olacaktır. Güneye doğru devam edip mağaranın en diplerinde inerek halkı lanetleyen Jinn’i bulun (lanet herif).

Jinn
HP : 580
Gil : 1400
Exp : 50

Kasabayı lanetinden kurtarmak için Jiin’i biraz okşamamız gerekecek. Jinn oldukça güçlü bir boss o yüzden savaşa girmeden önce HP nizi fulleyin. Ard arda yaptığı kılıç saldırıları ve Fire büyüsü ile sizi biraz zorlayacaktır. Savaşa girmeden önce karakterlerinize çifter silah vererek normal ataklarda üstün duruma geçin. Özellikle Luneth ve Arc ile saldırı yaparken diğer ikili ile iksir kullanın.

Boss savaşından sonra kristalin yanına ışınlanacaksınız. Ve asıl oyun şimdi başlamış olacak. Ayrıca Fighter, Monk, White Wizard, Black Wizard ve Red Wizard mesleklerini de almış oluyoruz.

Dünya haritasında oyunu kaydedin ve kaleye giderek prenses ile konuşun. Jinn’i yüzüğe hapsettiğimiz için prenses onu havuza atarak mührü kıracak. Lanet kalktıktan sonra hediyemizi de alıp (hazine değil sadece bir sandal) Airship’i almak üzere nehri geçin. Airship’i aldıktan sonra Kazus’a dönün.

=KAZUS=

Buradaki lanetinde kalkmış olacağını göreceksiniz. Etrafı araştırıp item alın. Han’a giderek Cid ile konuşun. Cid ile konuştuktan sonra onu da peşinize takarak kasabanın en kuzeyindeki eve gidip Refia’yı bulun. Daha sonra dışarı çıkarak airship’e gidin.

Taca’nın yaptığı zırh ile çölün hemen solundaki kayalıkları kırın. Bu patlamada Airship’i kaybedeceksiniz ama yolunuz açılmış olacak. Aşağıya giderek Cid’in memleketi Canaan’a girin.

=CANAAN=

Kasabaya girince Cid aceleyle gidecek. (Çünkü hanımı rahatsızlanmış ). Kuzeydoğudaki merdivenlerden çıkıp sudan ilerleyerek en aşağıdaki kasadan elixir’i alın. Dükkanlara uğradıktan sonra kuzeybatıdaki eve yani Cid’in evine gidin. Cid’in karısına bulduğunuz elixir’i vererek iyileştirin. Cid’te boş durmayacak tabi. İşaret ettiği lambayı inceleyip gizli geçidi açarak mahzene gidin. Buradaki 8 sandığı da açın. Ama geri dönmeyin. Çünkü uyanık Cid’in küçük bir deposu daha var. Su yoluna inip sağdan devam ederek buradaki 4 sandığı da açıp kasabayı terk edin.

Dünya haritasına çıkınca Canaan’ın hemen sağındaki dağlık alana gidin.

=ROAD to the SUMMIT=

Şimdi dağa tırmanma vakti. Buradaki savaşlarda sizi zorlayabilir o yüzden Canaan’da pation alın. En azından 25-30 tane olması sizin lehinize. Yukarı doğru ilerleyin. İlk yol ayrımından aşağı gidip buradaki phoenix-down’u alın. Daha sonra yukarı son yol ayrımında ise sola giderek kasayı alıp yukarı devam edin. Dağın zirvesine çıkınca ejderhalar kralı Bahamut gelerek sizi yuvasına götürecek. Burada Desh ile tanışın. Desh hafızasını kaybetmiş durumda. Bahamut gelince onla savaşmadan kaçın çünkü sizi bir vuruşta yenebilecek güçte. Bahamut’tan kaçarak Desh’in peşinden gidin.

Desh ekibe katıldıktan sonra hemen aşağıdaki ormana gidin.

=FOREST of HEALING=

Burada üç adet su birikintisi var. Soldaki grupta ölü varsa diriltiyor, Ortadaki HP ve MP nizi dolduruyor, sağdaki ise üzerinizde ir büyü etkisi varsa onu kaldırıyor. Ortadaki cüce ile konuşarak Mini büyüsünü kazanın. Desh’ten aldığınız mini büyüsü ile karakterlerinizi küçültüp dünya haritasına çıkın.

Şimdi aşağıdaki ormanın güneyinde dolaşarak cüce köyü Tazos’u bulun. (Küçük halde iken biraz dolaşın bulacaksınız.)

=TAZOS=

Kasabayı dolaşıp gerekli alet edevat’ı aldıktan sonra sol üstteki kulubeye girin. Masa ve kitaplığı inceleyin itemleri bulun. Hasta adama antidote vererek gizli geçidi açmasını sağlayın. Buradan geçerek phoenix-down’ları alıp merdivenlerden aşağıya inin. Buradaki patikada savaşa girerseniz dikkatli olun. Çünkü küçük halde iken vuruşlarınız pek etkili değil. Daha çok büyü kullanın.

Dünya haritasına ulaşınca kendinizi normale çevirip oyunu kaydedin ve kuzeydeki mağaraya girin.

=VIKING BASE=

Yolu takip ederek ana mekana gelin. Sağ alt köşedeki gizli geçitten geçip itemleri almayı unutmayın. Merdivenlerden çıkıp devam edin. Yukarı çıkınca ilk olarak gizli geçitten geçip 3000 gili cebe indirin. Daha sonra sağdan gidip buradaki gizli geçitten de geçerek üç sandığı açın ve yukarı devam edip dünya haritasına çıkın.

=NEPTO SHRINE=

Şimdi önümüzde bir viking gemisi var. Fakat acele edip gemiye binmeyin. Çünkü gemi Nepto adlı bir deniz ejderhası yüzünden buraya hapsedilmiş. Yukardaki tapınağa girin. İlerdeki ejderha heykelinin tek gözünün olmadığını göreceksiniz. Dev bir fare tarafından çalınmış Ve Nepto ejderini sakinleştirmek için bu kristal gözü bulmamız gerekiyor. Mini büyüsünü kullanarak ejderhanın ağzından içeri girin. Karakterlerinizi Black Wizard yapın. Çünkü küçük halde iken ataklarımız etkisiz. Büyü kullanmamız gerekli. Patikadan sağa doğru gidin. İki fare deliği göreceksiniz. Öncelikle soldakine girerek kasaları açıp geri dönerek sağdaki delikten devam edin. Sağa doğru devam ederken yoldaki kasaları es geçmeyin. Ekibinizin HP durumuna dikkat ederek ilerdeki delikten içeri girin. Sağa doğru gidip elması çalan Dev Fare ile savaşın.

Big Ratt
HP : 800
Exp : 400
Gil : 1500

Fira ve Thunder büyüleri yapabiliyor. Sizde fire ve bilizzard büyülerini kullanın. Refia ile Cure kullanmayı unutmadan dikkatlice savaşın. Çok özel saldırıları yok arada Desh’in yaptığı ataklarla da kolaylıkla geçeceksiniz.

Kristali aldıktan sonra geri dönerek yerine takın. Şimdi Viking gemisine binebilirsiniz (Eğer gemi açıkta ise viking base ye giderek buradaki viking ile konuşun.). Oyunu kaydedip gemiye binerek Tokkle’ye gidebilirsiniz. Hemen sol tarafta.

=TOKKLE VILLAGE (Alternatif)=

Öncelikle en üstteki eve giderek mahzendeki kasaları açın. Kasabadan ayrılıp Tokkle village’nin kuzeyindeki Argass castle’ye gidin.

=ARGASS CASTLE=

Kaleye girip devam edin. Üst kata çıkıp en sağdaki mumu inceleyerek gizli geçidi açın. İçeri girip sağdaki 3000 gili cebe atarak yukarı devam edin. Burada da 4700 gil var (yaşasın zenginiz). Biraz dolaşınca kalede kimsenin olmadığını göreceksiniz (kimse yoksa nasıl görücez. Türkçe’nin güzelliği işte) . Çünkü hepsi kaçırılmış. Yukarı devam edip kasaları açarak geri dönüp dünya haritasına çıkın.

Çölü geçerek haritanın güneybatısına gidip Ancient’s Village’ye gidebilirsiniz. Burada yüksek kapasiteli silahlar ve yüksek lvl li büyüler alabilirsiniz. Ayrıca hemen önünde Chocobo Forest var. Daha sonra Argass Castle’in kuzey batısındaki Gurgan Valley’e gidin.

=GURGAN VALLEY=

Tahta köprüden geçerek buradaki kahinden Toad büyüsünü alın. Ayrıca kahin size Tower of Owen’a gitmeniz gerektiğini söyleyecek. Çıkmadan önce aşağıya inerek buradaki kasaları açın ve dünya haritasında Argass Castle’nin tam kuzeyindeki Tower of Owen’a gidin.

=TOWER of OWEN=

Aşağı doğru giderek odanın merkezini bulun. Ara sahne girecek. Toad büyüsü sayesinde ekibinizi kurbağaya çevirip buradan geçin. Geçitten geçtikten sonra tekrar normale dönüp devam ederek merdivenlerden çıkın. Sağdaki kasayı açıp soldan devam edin. Üst taraftaki çıkıntıda düğmeye basarak yolu açın. En soldaki kasayı açarak aşağıya doğru devam edin. Sağ üstteki kasayı alıp soldan devam edin. En üst kata çıkınca Desh geçmişini hatırlayacak ve Medusa’nın saldırısına uğrayacaksınız.
Medusa
HP : 2800
Exp : 420
Gil : 2600

Evet bu boss sizi biraz zorlayabilir. Fira Thundaga gibi büyüler dışında atakları ile de sizi zorlayabilir. Sizde genelde lvl 3 hatta varsa lvl 4 büyüleri ile saldırın. Çünkü normal ataklar pek etkili olmayacak. Özellikle Thundaga büyüsü iyi iş yapar.

Savaştan sonra Desh kendini feda edecek. Açılan yoldan sağdan giderek Gish Village’ye uğrayabilirsiniz. Haritanın tam doğusunda. Daha sonra Tower of Owen’in batısından giderek ada üzerindeki Dwarf Cave’yi bulun.

=DWARF CAVE=

Aşağıya ilerleyin. Yukardaki dükkanlardan alışveriş yapıp dinlenebilirsiniz. Hemen altta ortadaki adamla konuşup kutsal boynozlardan birinin Guzco tarafından çalındığını öğrenin. Boynozu almak için aşağıda soldaki merdivenlerden giderek Toad büyüsü ile kendinizi kurbağaya çevirip suya girin.

=UNDERGROUND LAKE=

Kendinizi normale çevirip köprüden devam edin. Yolu takip edip önünüzdeki kasaları açarak yolun sonuna kadar ilerleyin.

Guzco
HP : 4000
Exp : 768
Gil : 3500

Guzco yaptığı büyülerden ziyade ikili atakları ile sizi zorlayacaktır. Özellikle bu atağı peş peşe aynı kişiye yaparsa ölüm garanti gibi. Bu yüzden HP nize dikkat ederek lvl 4 büyüleri ile saldırın.

Guzco’yu yenince geldiğiniz yerden geri dönün ve yaşlı adamla konuşup boynuzu yerine koyun. Arkanıza gizlenen Guzco her iki boynuzu da çalarak Flame Cave’e gidecek. Dwarf Cave’yi terk edip hemen üstündeki Flame Cave’e gidin.

=FLAME CAVE=

Buradaki yaratıklar oldukça güçlü lvliniz düşük ise biraz yükseltip gelmek mantıklı olacaktır. Öncelikle soldaki kasayı alıp lavlı yoldan geçerek önce sağdaki kasayı alıp devam edin. Burada önce aşağı yoldan giderek buradaki kasayı açın. Iceblade çıkacak. Buradaki yaratıklarda etkili olduğu için hemen equip etmekte fayda var. Devam edip yol ayrımında üst ve alttaki kasaları açarak orta yoldan devam edin. Soldaki ve yukardaki kasalardan phoenix-down ları alıp taşı inceleyerek geçitten devam edin. Kendini Salamander’a çeviren Guzco ile savaşın.

Salamander
HP : 6400
Exp : 2744
Gil : 3700

Öncelikle savaşa girmeden HP nizi fulleyin. Genelde büyü saldırıları yapın. Özellikle Blizzard(Ice 2) ve Thunder. Ters büyüler olduğu için baya zarar verecektir. Ölmeye yakın ateş saldırıları yapacak o yüzden Cura yapın ekibinize. Luneth ile Iceblade ile normal ataklarda yapabilirsiniz.

Savaşı kazanınca boynuzları alacaksınız. Ayrıca ateş kristalini de uyandırdığımız için yeni meslekler kazanacağız. İleriden dünya haritasına ışınlanarak Dwarf Cave’ye dönün.

=DWARF CAVE=

Yaşlı adamla konuşup boynuzları geri verin. Sağ alttaki merdivenlerin önündeki adamla konuştuktan sonra aşağıya inin. Buradaki kayanın kalkmış olduğunu göreceksiniz. Buradaki hedaye mahiyetindeki 16 kasayı büyük bir yüzsüzlükle alarak O.o (hak ettik tabi) dışarı çıkın. Tam Dwarf Cave’yi terk ederken bir Tokkle’li gelecek ve bayılacak. Dünya haritasına çıkarak Tokkle’ye gidin.

=TOKKLE VILLAGE=

Tokkle Village’ye girer girmez buranın halkını ve Argass Castle’deki halkı esir alan Hyne’nin askerleri tarafından esir alınarak Hyne Castle’ye götürüleceksiniz.

=HYNE CASTLE=

Ortadaki koğuşa giderek Argass kralı ile konuşun. Sonra sağdaki koğuşa giderek buradaki askerlerle konuşun. Kendinizi Daemon ile savaşta bulacaksınız. Daemon’u yenince kapı açılacak. Sağ tarafa gidip mini büyüsü sayesinde buradaki delikten geçin. Kendinizi normale çevirdikten sonra etrafı araştırarak kasaları toplayın. İki phoenix-down var yukarıda. Soldan devam edin. Sol üstteki phoenix-down’u da alarak soldan devam edin. Karşınıza üç kapı çıkacak. Üçüne de girerek kasaları toparlayın. 9000 gil dışında (para para para) bir çok değerli itemde bulacaksınız. Kuzeydeki merdivenlerden çıkarak yukarıdaki kasayı da alıp soldan devam edin. Dışarı çıkınca ilerleyip kasayı açarak ileriden tekrar içeri girin. Soldaki kasayı da açarak yukarı devam edin ve..

Hyne
HP : 3400
Exp : 3464
Gil : 4300

Daha çok psychal ataklar yapıyor. HP nize dikkat ederseniz çok kolay geçeceksiniz.

Oyunu kaydedip Argass Castle’ye gidin.

=ARGASS CASTLE=

Toplantı salonuna gidin. Kral halkını kurtardığınız için size Time Gear’ı verecek. Gizli geçitten tekrar giderek çatıya çıkın. Sağ ve soldaki kapıları magickey ile açarak kasaları alın. Kaleden çıkarak oyunu kaydedin ve Cid’in yanına yani Canaan’a gidin.

=CANAAN=

Cid’in evine giderek onunla konuşun ve Time Gear’ı verin. Ara sahneden sonra dışarı çıkarak Cid’in sizin için geliştirdiği gemiye binin. Artık gemimiz suda gidebildiği gibi uçabiliyor da. Gemiyi uçurarak haritanın herhangi bir yönünden dümdüz devam ederek dışarı çıkın (mesela daima kuzeye). Asıl dünya haritasını gördükten sonra yere düşen çenenizi alıp kuzeydeki küçük adaya gidin.

=SHIPWRECK=

Gemiye girdikten sonra yol üstündeki sandıkları açarak devam edin. Burada özellikle atak yaptığınızda düşmanın hp sini çalabilen Blood Sword’u kaçırmayın. Ice Blade ile çok iyi bir ikili oluyor bu silah. Yaşlı adamla konuşarak yataktaki kadına potion verin. Elia isimli bu kadında grubunuza katılacak. (Açılış videosundaki sarı saçlı güzel hatun bu işte ). Airship’e dönerek diğer adaya gidin(ortadaki). Buradaki tapınağa girin.

=WATER TEMPLE=

Yukarı doğru gidin. Burada su kristaline ait bir parça bulacaksınız. Buradan çıkarak hemen kuzeydeki mağaraya girin.

=WATER CAVE=

Buradaki yaratıklar zehir türünde saldırılar yapabiliyor. O yüzden yeterli antidotunuz olsun. Su mağarası olduğu için karşı büyü yani fire ve thunder büyüleri etkili olacaktır burada. Köprüden inip Elia’nın açtığı kapıdan içeri girin. Soldaki köprüden devam edip aşağı inerek soldaki yol ayrımından yukarı gidin. Patikayı takip edip sağdan giderek bir dahaki yol ayrımından aşağı devam edin. Sulak alana inerek yolun sonuna kadar ilerleyin. Yukarı gidip su kristalini bulun. Su kristalini birleştirdikten sonra Elia Luneth’i kurtarmak için kendini feda edecek. Ve boss savaşına gireceğiz.

Kraken
HP : 7500
Exp : 1760
Gil : 5500

Çok güçlü bir boss değil. Ice2 ve dark büyüleri yapabiliyor. Normal atağında ise kuyruğunu kullanıyor. Thunder ve Fire büyüleri dışında Luneth ile normal saldırılar yapın.

Savaştan sonra Elia’nın yasını tutarken bir yandan da kazandığınız mesleklere sevineceksiniz. Su kristalini birleştirince dünya haritası üzerindeki sular ortadan kaybolacak.

=AMUR=

Yorgun düşüp bayıldıktan sonra kendimizi Amur isimli kasabada bulacağız. Öncelikle üst kata çıkıp buradaki piyanoyu çalarak oyundaki en enteresan sahnelerden birine tanık olun. Kasabayı dolaşıp gerekli itemleri alın. Güneydeki kız ile konuştuktan sonra 4 yaşlı kahraman ile tanışın. İşte oyunun en geyik karakterleri ile karşı karşıyasınız. Amur’dan çıkınca geminizin zincire vurulduğunu göreceksiniz. Tekrar Amur’a dönerek sağ alt taraftaki evde Jiru ile konuşun. 4 yaşlı kahraman (fantastik dörtlü) gittikten sonra Jiru Sewers’e giden yolu sizin için açacak. Buraya giderek gemimizi zincire vuran Goldor’un evine ulaşmak için gerekli itemi almamız gerekiyor. Açılan yoldan aşağı inerek Sewers’e girin.

=SEWERS=

Sağ tarafa gidip buradaki merdivenlerden inin. Aşağı inip suya girerek sola doğru gidin ve buradaki kasayı alıp merdivenlerden inin. Yolu takip edip 4 yaşlı adamı çevrelerini saran yaratıklardan kurtarın. Sağa devam edip merdivenlerden inin ve sağdaki açıklıktan giderek buradaki 2 kasayı açıp soldan devam edin. Soldaki açıklıktan da 3 kasayı alarak geri dönüp yukarı yoldan ilerleyin. 4 yaşlı adamın yardımı ile Delilah’tan gerekli itemi aldıktan sonra geri dönün.

Kasabadan çıkıp oyunu kaydedin. Dünya haritasında güneye doğru gidip sağa dönerek Goldor’un evini bulun.

=GOLDOR’S MANSION=

Düz gidip ikinci kata çıkın. Yolu takip ederek en sondaki 12 adet sandığı sömürün. Tekrar salona dönüp sağ alttaki odanın kapısını magickey veya thief mesleği ile açınp içeri girin. Diğer odalara girmeyin çünkü boşlar. Sağ alttan gidip sol taraftan devam edin. Sola doğru gidip merdivenlerden çıkın ve Goldor ile karşılaşın.

Goldor
HP : 8000
Exp : 2186
Gil : 9900

Goldor’a büyü ile saldırmayın çünkü işe yaramıyor. Daha çok güç gösterisi yapmamız lazım. Knight ve Karateka meslekleri ile etkili ataklar yapabilirsiniz. White Wizard ile de cure büyüsünü unutmayın.

Savaştan sonra Goldor kristali parçalayıp kaçacak. Neyseki airship’imizi bağlayan zincirlerin anahtarını düşürüyor. Anahtarı alıp Amur’a giderek dinlenin ve airship’e binin.

Şimdi Salonia’ya gideceğiz fakat daha öncesinde haritanın en kuzey batısındaki Leprit’e gidip buradaki call büyülerini alın. Bir diğer gidebileceğimiz mekan ise haritanın tam ortasındaki adada bulunan Daster. Burada da güzel eşyalar alabilirsiniz. Daster’ın kuzeyine giderek Salonia İmparatorluğunu bulun. Kale üzerinden geçerken gemimiz saldırıya uğrayıp yok olacak. Kaleye girmeden dışarı çıkarak etraftaki şehirlerden gerekli item ve silahları alıp buraları araştırarak sandıkları bulun.

=SOLONIA VILLAGES=

Daha sonra sol alttaki kasabaya girin. İlerleyip sağ üst taraftaki eve girin. Burada prens’e yardım etmek için bir savaşa gireceğiz. Savaştan sonra Solonia prensi Allus ekibe katılacak. Burada ayrıca su yoluna girip buradaki adamdan armor alabilirsiniz. Ayrıca sağ alt taraftaki uzun eve girerek yaşlı adamla konuşup dev Chocobo’yu ortaya çıkarabilirsiniz. Oyunun belli noktalarında karşılaştığınız bu dev Chocobo’ya eşyalarımızı emanet edebiliyoruz. Bu uzun evde sağdaki gizli geçitten geçerek 11 adet havuç’u da alabilirsiniz. Prensi peşinize taktıktan sonra kasabadan çıkarak kale’ye dönün.

=SOLONIA CASTLE=

Askerleri geçerek kaleye girin. Kapıdaki nöbetçiler ile konuşarak içeri girin. Ara sahnede Kral’ı kontrol eden Gigamesh kral’a oğlunu öldürtmeye çalışırken Kral son bir hamle ile kendini öldürecek ve Gigamesh’in gerçek yüzünü görmüş olacağız.

Garuda
HP : 10000
Exp : 2200
Gil : 2200

Bu bossta normal şartlarda oldukça zorlayıcı. Normal şartlarda Garuda’yı yenebilmek için çok yüksek levele sahip olmanız gerekiyor. Fakat geçmenin çok basit bir yöntemi var. Tabi birazda şansınızın yaver gitmesi gerekiyor. Tüm ekibe Dragon mesleğini verin ve güçlü silahlar satın alın. Solonia Villages te sol üstteki kasabada Dragon mesleğinin kullandığı mızrak çeşitleri var. (2 tanecik). Her karaktere ikişer mızrak verirseniz ataklarınız daha etkili olacaktır. Garuda ile savaşırken Dragon mesleğinin jump yani zıplama özelliğini kullanmanız gerekiyor. Zıpladığınız için Garuda’nın atakları tüm takım elemanlarınızı etkilememiş olacak. Bu yüzden şansınız var ise savaşa başlar başlamaz ilk atağı siz yaparsınız. Garuda’nın özellikle yıldırım saldırısını tüm ekip aynı anda alır ise toparlanmanız oldukça düşük bir ihtimal.

Savaştan sonra sağdaki gizli geçidi bulup buradaki sandıkları alın. Merdivenlerden aşağı inin ve gene sağ taraftaki geçitten geçerek buradaki sandıkları da açın. Tekrar yatak odasına dönerek merdivenden yukarı çıkın. En üst katta Allus ile konuştuktan sonra bahçeye inin. Burada öncelikle soldaki binaya girerek sağdaki gizli geçidi bulup 2 phoenix-down’u alın. Daha sonra sağdaki binaya gidin ve buradakiler ile konuşun. Size hediye olarak Noutilus adlı airship’i yapacaklar. Dışarı çıkıp oyunu kaydederek yeni geminize binin. Solonia’yı terk etmeden kasabalardaki kapalı olan dükkanlara uğrayabilirsiniz. Çünkü hepsi açıldı. Özellikle life büyüsünü kaçırmayın derim.

Dünya haritasının en güneyine giderek buradaki geçitten geçip Dorga’nın evini bulun. Eğer Nautilus’u almadan önce bu geçitten geçmeye çalıştıysanız başaramamışsınızdır. Çünkü buradaki rüzgarı anca Nautilus gibi hızlı bir airship le geçebiliyoruz.

=DORGA’S HOUSE=

Aşağı doğru inin. Ara sahneden sonra Dorga ekibe katılacak. Şimdi gemimizi su altında götürebilmek için Magic Circle Cave’ye gitmemiz gerekiyor. Moogle’ın yanındaki merdivenlerden devam edin. Buradaki moogle’lardan item ve level6 lı büyüler satın alabilirsiniz. Sağ taraftaki muma magic key vererek Dev Chocobo’yu da çağırabilirsiniz. Merdivenlerden çıkın. Buradaki moogle’larla konuştuktan sonra sağ taraftaki mumu inceleyerek geçidi açın ve içeri girin. Mini büyüsünü kullanarak buradaki delikten içeri girin.


=MAGIC CIRCLE CAVE=

Sağa doğru devam edin. Eğer savaşa girerseniz büyü kullanın. Yolun sonunda ışınlanıp devam edin. Tekrar patikanın sonunda ışınlanarak yukarı doğru gidin. Dorga’nın büyüsünden sonra tekrar dünya haritasındayız.

Gemimiz bu özelliğe sahip olunca birçok alternatif yerde ulaşabileceğimiz noktalar arasına girdi. Bunlardan zaman zaman bahsedeceğim. İlk olarak bu özellik sayesinde Dorga’nın köyüne gidebilirsiniz.

=DORGA’S VILLAGE (Alternatif)=

Dorga’nın evinin bulunduğu kıtanın sağ tarafından en uca giderek suya dalın. Burada suyun içerisinde bir geçit olduğunu göreceksiniz. Bu yarıktan devam ederek yolun sonuna kadar gelin. Yolun sonunda tekrar su yüzeyine çıkın ve etrafı dağlarla çevrili olan Dora’nın köyüne giriş yapmış olacağız. Gemiden inip köye girin. Buradaki Black Mage’lerden yüksek levelli büyüleri alabileceğiniz gibi daha önce kaçırdığınız veya alamadığınız büyüler var ise onları da temin edebilirsiniz.

Şimdi sol taraftaki kıtanın alt tarafındaki açıklığa giderek airshipinizi yeni kazandığı yetenek ile suyun içerisine daldırın. Tam önünüzde duran tapınağa girin.

=TEMPLE of TIME=

Buradaki yaratıklar gene biraz yüksek seviyede olabilir. Aşağı doğru inin. Buradaki kapıları magickey veya Thief ile açarak içerisindeki kasaları alabilirsiniz. Aşağı inip soldaki merdivenden suya girerek yukarıdaki merdivenden çıkın ve sağa ilerleyip buradaki kapıdan girin. Yukarı çıkıp sağ taraftaki merdivenlerden devam edin. Burada öncelikle sağdan giderek gizli geçidi bulup buradaki sandıkları alın. Geri dönüp aşağıya devam edin. Soldaki kapıdan kasayı açarak geri dönüp sağdaki kapıdan devam edin. Yukarı giderek Noah’s Lute’yi alın.

Şimdi hikayeye devam etmeden önce iki alternatif yoldan daha bahsedeyim. Üstelik bunlardan birinde Odin’i sumon olarak alabilirsiniz.

=UNDERWATER CAVE (Alternatif)=

Aşağı inip soldaki köprüden geçerek aşağı devam edin ve merdivenlerden inin. Burada sol ve sağ taraftaki iki kasa var. Ayrıca aşağıda solda da bir kasa mevcut. Aşağı kasaya giderken sağ taraftan devam edip merdivenlerden inin. Sağ taraftaki köprüden giderek Ancient Sword’u alın. Aşağı devam edip buradaki kasaları da açarak geri dönüp soldan gidin. Buradaki kasaları da açıp aşağıdakilere de saldırın. Elixir, phoenix down gibi itemlerin dışında çok değerli silah ve zırhlarda mevcut buradaki kasalarda. Sol taraftan gidince en alta ulaşın. Burada sol tarafta bir gizli geçit var. Burada da 4 adet kasa. İçerisinde de oldukça önemli silah ve zırhlar var. Fakat bunları alabilmek için her kasayı açışta farklı bir canavar ile savaşmak zorundasınız. Ve bunlarda baya güçlü yaratıklar. Zombie, Peryton, Eater ve Dead Claw’ı sırasıyla altedebilirseniz buradaki eşyalara sahip olabilirsiniz.


=SALONIA CATACOMBS (Alternatif)=

Buraya girebilmek için Salonia imparatorluğunun hemen alt tarafından suya dalmanız gerekiyor. Yukarı gidip merdivenlerden çıkın. Sola doğru zigzaglı yoldan gidip buradaki merdivenlerden de yukarı çıkın. Önce sağ tarafa giderek buradaki üç sandığı açın. Sonra soldan gidip önce yol üstündeki iki, sonra da yolun sonundaki tek sandığı açarak merdivenlerden yukarı çıkın. Hemen sağ tarafta bir gizli geçit bulunuyor. Burada sekiz adet kasa var. 4 tanesi phoenix-down, 4 tanesi de elixir. Bunları alabilmek için her seferinde sizi pekte zorlamayacak yaratıklar ile savaşmalısınız. Yukarı giderek merdivenlerden çıkın ve Odin ile konuşun.

Odin
HP : 24000
Exp : -
Gil : -

Bu savaşta da Garuda daki taktiği uygulamanız lazım ve bu sefer inanın çok daha fazla şansınız olması gerekiyor. Ya da levelinizin oldukça yüksek olması lazım. En güçlü saldırısı ise Atom Edge.

=UNNE’S SHRINE=

Temple of Time’ın kuzeyindeki mağaraya girin. Noah’ın Lute sayesinde Unne’yi uyandırabileceğiz ve Unne ekibe katılacak.

Dünya haritasına geri dönün. Doğu daki adanın kuzey tarafına giderk buradaki açıklıktan girin. Burada Sylx Tower’a gitmemizi engelleyen heykeller var. Unne gemiden inerek Unne sayesinde bu heykellerden üçünü yok edin. Fakat dördüncüsünü yok etmeye çalışmayın. Yoksa ölürsünüz. Onu yok etmek için başka bir item e ihtiyacımız var. Ona ulaşabilmek için de başka bir airship e. Salonia İmparatorluğunun sol tarafındaki nehri takip ederek Ancient’s Ruin’i bulun.

=ANCIENT’S RUIN=

aşağıya giderek buradaki kayayı inceleyin. Unne yolunuzu açacak. Aşağıya devam edin. İki tane kapı var sağdakinden kasayı alarak soldaki kapıya gidin ve buradan devam ederek yol sonundaki tahta merdivenlerden yukarı çıkın. Şimdi yeni gemimizin içerisindeyiz.

=AIRSHIP INVINCIBLE=

Gemimiz oldukça büyük. İçerisinde dev chocobo bile var. Hatta alışveriş yapıp beleşten konaklama imkanına bile sahibiz. Alışverişinizi yapıp dinlendikten sonra dümene geçin. Bu airship’in özelliği ise bir anlık manevra ile dağlık alanları geçebilmesi. Bu manevrayı da A tuşu ile yapıyoruz. Bu özellik sayesinde birkaç alternatif yolumuz da açılmış oluyor. Öncelikle oralara bir uğrayalım.

=CAVE of BAHAMUT (Alternatif)=

İlk dünya haritasına geri dönün. Tazos’un sol tarafındaki dağlık alanı geminizin hamle özelliği ile geçip Bahamut’un mağarasına girin. Tahta köprüden geçip sağ ve soldaki ikişer kasayı alarak aşağıya devam edin. Soldan giderken yol üstündeki kasaları es geçmeyin. Buradaki kasaları da açarak yukarı devam edin ve mağaradan çıkınca Bahamut gelecek.
Bahamut

Ekibinizde mutlaka bir White Wizard olsun ve her el cure3 varsa 4 ü mutlaka kullanın. Knight ve karateka meslekleri ile normal saldırılar yaparken Black Wizard ile etkili büyüler ile saldırın. Bahamut’a geldiğinizde levelinizin en az 40 olması gerekiyor. Aşağı ise hiç uğraşmayın level atlamaya bakın.

Savaştan sonra Bahamut’u sumon olarak almış oluyoruz. Hazır ilk dünya haritasındayken diğer alternatif yere de uğrayalım.

=LAKE DOL (Alternatif)=

Gurgan Valley’in hemen solunda bir göl göreceksiniz. Hatta içerisinde bir şey yüzüyor. Bu gölün güney tarafındaki dağları aşarak gemiden inip göle girin.

Sağa doğru giderek buradaki kasaları alıp aşağılara doğru devam edin. Burada yollar sürekli ayrılsa da hep aşağılara gitmeniz gerekiyor. Diğer tarafları araştırıp kasaları alabilirsiniz. Bu mağara level atlamak için çok iyi bir yer. Çünkü buradaki yaratıklar çok güçlü olmamasına rağmen çok iyi exp puanı veriyorlar. En aşağıya indiğinizde yolu takip ederek Leviathan’ı bulun.

Leviathan

Tıpkı bahamuttaki gibi White Wizard ile her tur cure büyüsü kullanın. Diğer meslekler gene Knight, Karateka ve Black Wiz. Olursa fazla zorlanmasınız. Knight ve Karateka ile normal ataklar yaparken Black Wiz. İle thunder büyülerini kullanın. Buraya geldiğinizde de leveliniz 40’ın üzerinde olsun. Ayrıca Lev. Yaptığı su saldırısı ile bir anda 1700 hp nizi götürebiliyor. O yüzden Hp niz yüksek olursa şansınız da bir hayli artar.

Leviathan’ı aldıktan sonra normal hikayeye geri dönelim.

Water Cave’in kuzeyine doğru gidin. Sağdaki büyük anakaranın tam orta kısmında etrafı dağlarla çevrili bir mağara var. Oraya ulaşabilmek için airshipimizle dağlardan atlayarak merkeze kadar ulaşmamız gerekiyor.Merkeze ulaşınca gemiden inip oyunu kaydederek mağaraya girin.
=CAVE of DARKNESS=

Yolu takip edip buradaki kasayı açarak devam edin. Burada yaralı knight Kotetsu ile konuştuktan sonra aşağıya inin. Patikayı takip edip gizli geçitlerden geçerek yolun sonuna ulaşın. Yolu takip edip merdivenlerden inin. Sağdaki gizli geçitten geçip sandığı açarak merdivenlerden inin. Burada her alana girişinizde gizli geçitleri kullanarak doğru yolu bulup aşağıya kadar devam edin. Birkaç alan sonra iskelet bir köprü göreceksiniz. Oradan devam edip merdivenlerden çıkın. Ve ilerdeki earth fang’ı alın. Bunu alınca muhafızı gelecek.

Haketon
Hp : 24000
Exp : 3600
Gil : 8000

Çokta zorlu bir boss değil. Gene Knight ve Karateka ile saldırıp White Wiz. İle savunmanızı yaparken Black Wiz. İle de lvl 7 ve ateşli büyüleri kullanın.

Haketon’u yenince Earth Fang’ı alacağız. Bu dişi de son kalan heykeli ortadan kaldırmak için kullanacağız. Cave of Darkness’tan çıkarak airship’e binin ve dinlendikten sonra son heykeli de giderek ortadan kaldırın. Gemiye dönerek buradaki dağdan atlayıp buradaki kapıdan girin.

=ANCIENT LABYRINTH=

Dümdüz yukarı gidip buradaki toprak kristalini inceleyin.

Titan

Görünüşü olduğu gibi atakları da Heketon’a oldukça benziyor. Aynı taktiği kullanarak Titan’ı geçin.

Titan’ı yendikten sonra toprak kristali ile konuşun. Son mesleklerimizi de almış oluyoruz. Dorga’nın evine dönün.

=DORGA’S CAVE=

Dorga’nın evine girip aşağıya inince arasahneden sonra otomatik olarak Dorga’s Cave’e gitmiş olacaksınız.

Aşağılara doğru gidip buradaki kapıyı bulun ve içeri girin. Sol taraftan giderken aşağıdaki kasayı ve yolun sonundaki kasayı açarak kapıdan devam edin. Yukarı doğru çıkıp ikinci yol ayrımından sola dönerek buradaki odaya girip kasaları açın ve geri sağdan gidip kapıdan devam edin. Yukarıdaki kasayı alıp merdivenden inin. Aşağıya doğru giderek sağa dönün ve kapıdan geçin. Dorga ve Unne Sylx kulesinin girişinin açılabilmesi için onları öldürmeniz gerektiğini söylerler. Sırasıyla ikisini de yenin.

Dorga ve Unne

Çok güçlü değil ikisi de quake ve drain gibi büyüler yapabiliyorlar. Savaştan sonra iki anahtarı da alıp Ancient’s labirentine geri dönün.
Buraya giriş yapmadan son hazırlıklarınızı yapın çünkü oyunun sonuna çok yaklaştık ve çok zorlu mücadeleler bizi bekliyor.

=ANCIENT LABYRINTH=

Yukarı çıkarak sağ taraftan gidip buradaki elixir’i alıp soldan devam ederek kapıdan geçin. Burası ufak bir labirent fakat çokta zorlanmasınız. Biraz araştırarak hem doğru yolu hemde kasaları toplayıp devam edin. Yol ayrımından aşağıya giderek buradaki kasaları toplayın ve geri dönüp düz giderek buradaki kapıdan devam edin. Sürekli aşağılara gidin. İki yol ayrımından yukarı çıkarsanız iki adet kasa var. Düz gidip kapıdan geçin. Yukarı doğru gidip sağ ve soldaki kasaları açarak yukarı gidin.

=SYLX TOWER=

Sylx Tower’a girince öncelikle dümdüz yukarı gidip buradaki geçitten Forbidden Land Eureka’ya girin. Buarada çok güçlü silahlar bulacaksınız çünkü.

=FORBIDDEN LAND EUREKA (Alternatif)=

Aşağıya gidip sağ ve soldaki kasaları açarak merdivenlerden inin. Burada öncelikle sağ ve soldaki odalara girerek buradaki kasaları açın. Burada yol ikiye ayrılıyor sağ taraftakinden gidip merdivenlerden inin. Kasaları açarak aşağılara doğru ilerleyin. Yolu takip edin. Bir taşın üzerinde FullMoon’u göreceksiniz. Onu almak için Amon’u geçmeniz gerekiyor.

Amon

Oldukça basit bir boss. Shaman mesleği ile haste büyüsünü kullanın. Knight ve Karateka iyi iş yapar.

FullMoon’u alıp devam edin. Burada yol üçe ayrılıyor. Önce soldaki phoenix-down’u alın. Sonra sağa giderek Masumune’yi almak için Kunoichi ile kapışın.

Kunoichi

Kunoichi yaptığı büyü ile sizi dondurabiliyor. Dikkatli olun. Gene knight ve karateka gibi saldırı gücü yüksek meslekler ile saldırın. Black Wiz. İle Bio büyüsünü kullanıp White Wiz. İle savunmanızı yapın.

Savaştan sonra Masumune’yi almış olacağız. Mükemmel bir silah. Knight’a verin hemen. Aşağıdaki yoldan gidip buradaki kasayı açarak merdivenlerden inin. Burada da yol ikiye ayrılıyor. Önce Excalibur’u almak için sağdan gidin.

General

Haste büyüsü ile takımınızı hızlandırın ve Bio büyüsü ile saldırın.

Excalibur’u aldıktan sonra bunu da knight mesleğinde kullanabiliyoruz. Geri dönüp soldaki yoldan giderek yolun sonundaki geçitten geçin. Yukarıya gidin. Önce sola dönerek Eldest Staff, Sage ve Ninja mesleği için Scylla ile savaşın.
Scylla

Pek zorlanmayacaksınız ziraz diğer bosslardan oldukça kolay.

Sağdaki yoldan giderek ragnorak için guardian ile savaşın.

Guardian

Sage ve Ninja mesleklerini denemek için iyi bir fırsat. Bunu da çabucak yenerek Ragnorak’ı alın.

Yukarı gidin. Sağ ve soldaki su birikintileri sayesinde HP ve MP nizi doldurup takımınızı iyileştirin. Yukarıya giderek buradaki magic shop tan sihir sumon shoptan ise tüm summonları alarak etraftaki kasaları da sömürüp yukardaki düğme sayesinde gizli geçitten geçerek buradanda zırh satın alın ve Sylx Tower’a geri dönün.

=SYLX TOWER=

Etrafı araştırıp kasaları toplayarak en kuzeydeki kapıdan geçin. Burada önce soldaki kasayı alarak sağdan devam edin. Yolun sonundaki kasayıda aldıktan sonra sol duvardaki gizli geçidi bulup buradan geçin. Sol tarafta yolun sonunda bir kasa daha var. Diğer yoldan gidip gene en güneydeki kapıdan geçin. Burada sağda ve solda birer kapı var buralara girerseniz elderr staff’ı alabilirsiniz. Yoksa düz gidip kuzeydeki kapıdan girin. Hemen aşağıdaki kapıdan devam edin. Şimdi burası çıkmaz sokaklarla dolu. Hemen soldan aşağıya inerek sola doğru devam edin ve yolun kuzeyindeki merdivenlerden çıkın. Burada sağ ve soldaki kasaları aldıktan sonra güneye doğru gidip buradaki merdivenlerden çıkın.

Şimdi burada önümüzdeki kapıdan geçmeden önce sağ ve soldaki kasaları toplayın. Bu kapıdan geçtikten sonra artık normal dünyaya dönüş yapma şansımız olmayacak. Bu yüzden gerekli ayarları yapın. Meslek ve büyü ayarlarını iyi yapıp en iyi donanımı üzerinize geçirin. Kapıdan geçip Zande ile karşılaşın.

Zande
HP : 40000

Öncelikle haste büyüsünü kullanın. Sumon Bahamut’ta iyi iş yapar bu savaşta. Zande iki turda bir size saldıracak ve yaptığı bu meteor saldırısı oldukça etkili. Bu yüzden Cure4 büyüsünü sık sık kullanın. Bu savaşa girdiğinizde HP nizin en az 2250 den yukarı olması gerekiyor.

Zande’yi yendikten sonra Zande kara bulut’u çağıracak. Bunu yenemezsiniz o yüzden direnmeyin. Uyandığınızda iyileşmiş olacaksınız. Dark World’e girin.

=DARK WORLD=

şimdi Dark Cloud ile savaşabilmek için öncelikle dört farklı köşedeki dört farklı boss’u yenmeniz gerekiyor. Gizli geçitten geçerek sağ taraftan devam edin. Yolu takip ederek Cerberus ile savaşın.


Cerberus

Sage mesleği ile haste özelliğini kullanın. Özellikle Ninja mesleğinde oldukça işe yarıyor. Cerberus yıldırım saldırıları yapabiliyor. Her turda cure büyüsünü kullanın. Sonlara doğru Bahamut ile işini bitirin.

Savaştan sonra gizli geçitten geçip sola devam edin. Merdivenlerin orada canınızı fulleyerek devam edin.

Echidna

Drain ve Quike saldırıları yapabiliyor. Verberus’ta kullandığınız taktiği uygulayıp Echidna’yı geçin.

Yukarı gidip geçitten geçin.

Ahriman

Ahriman peşpeşe güçlü saldırılar yapabiliyor. Haste özelliğini kullanıp lvl 7 büyüler yapın. Son vuruşu gene bir sumon ile gerçekleştirin.

Buradaki kristalin yanına gidip A ya basın. Ana mekanda yukarı gidip sağdan devam edin.

Two Headed D

Bu boss diğerlerine nazaran daha güçlü. Haste büyüsünü bu sefer kullanmayın. Ölen karakteriniz olur ise life büyüsü ile diriltin. Knight ve Sage meslekleri ile saldırın.

Yukarı gidip kristal ile konuşun ve canınızı doldurun. Merkezdeki kapıdan geçerek ikinci alana kadar devam edin. Yolu takip edip merdivenlerden çıkın ve son boss la karşılaşmaya hazır olun.

Dark Cloud

Elinizdeki tüm shrukenleri kullanın. Bu yüzden Euriku’ya gitmek oldukça önemli çünkü orada baya Shuruken buluyorsunuz. Sage ile Haste kullanıp Ninja ile saldırın. White Wiz. İle her tur Cure büyüsü kullanırken arada zorlandığınızda elinizdeki elixir leri kullanın. Hatta tüm nevaleyi harcayabilirsiniz zira son boss bu sonrası yok
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
http://www.facebook.com/OmerFurkanTASCI
 
Final Fantasy III Tam Çözüm
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
 :: Oyun Dünyası ::   :: Oyun Çözümleri-
Buraya geçin: