AnasayfaSSSAramaÜye ListesiKayıt OlGiriş yap

Paylaş | 
 

 All Points Bulletin

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
FuRKann
9.Seviye Üye
9.Seviye Üye
avatar

<b>Mesaj Sayısı</b> Mesaj Sayısı : 349
Kent Puanı Kent Puanı : 33688015
Rep puanı Rep puanı : 90
Rep Gücü Rep Gücü :
Kayıt tarihi Kayıt tarihi : 09/09/10

MesajKonu: All Points Bulletin   Cuma Eyl. 10, 2010 8:13 pm

All Points Bulletin
KATEGORİ : MMO
ÜRETİCİ FİRMA : Real Time Worlds
YAYINCI FİRMA : EA Games
OYUNUN SİTESİ : [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
HANGİ OYUNA BENZİYOR? : GTA
SİSTEM GEREKSİNİMLERİ : Core 2 Quad Q6600 2.4GHz,Geforce 8800 GTS/Radeon HD 3800 serisi, 4 GB RAM, 15 GB Boş Harddisk Alanı
YAZAR : Onur TUFAN
YAYIN TARİHİ : 18.7.2010

Devamı: [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]Real Time Worlds yıllardır APB’nin üzerinde çalışıyordu ve sonunda oyunu tamamlamayı başardılar ya da gördüklerimizden oyunu tamamladıklarını düşündüklerini söyleyebiliriz. Doğrusu oyun yayınlanmadan önce gösterilen videolar beni APB’ye yönelik iyi bir beklenti içerisine sokmuştu, ancak oyunu oynarken bu kadar çabuk sıkılabileceğimi tahmin etmiyordum. Doğrusu oyun sizi çok çabuk kendinden soğutuyor, özellikle de dar kapsamlı görev sistemiyle. APB oynarken zaman zaman adrenalin düzeyimin arttığını hissettim. San Paro'nun sokaklarında gerçek insanlar tarafından yönetilen suçlularla polislerin birbiriyle olan mücadelelerine dayalı bir oyun kurmak oldukça iyi bir fikir. Sorunsa bu fikrin oyunda iyi işlemiyor olması.

APB temelde bir shooter ve sürüş oyunu. Yani GTA tarzı diyebiliriz. Doğrusu bu tarzın bir online oyuna aktarılmasında bu kadar geç kalınmasını anlamak bir hayli güç. APB’nin bir MMO oyunu olup olmadığı tartışılabilir ancak oyun türe ait bazı temel özellikleri içerisinde barındırıyor. Örneğin klasik MMO’larda karşılaştığımız level atlama geleneği APB’de de mevcut. Levelinizin artması size yeni silahlar, eşyalar, arabalar gibi bir takım ekstradan avantajlarla geri dönüyor.

Oyuna ilk olarak karakter yaratma ile başlıyorsunuz. Oyun önünüze iki seçenek sunuyor, ya criminal (suçlu) olup şehri yağmalayacaksınız ya da enforcer (polis) olarak şehrin huzurunu bozan suçluları durdurmaya çalışacaksınız.

Oyunun en iyi hazırlanan yönlerinden biri karakter yaratma ekranı. Oyun bu konuda size hayallerinizin ötesinde bir özgürlük tanıyor. Karakterinizin boyu, ağırlığı ve kas şekillerini ayarlayabilir, ona kırışıklıklar ve dövmeler ekleyebilirsiniz. Ayrıca ona birbirinden ilginç makyajlar yaparak yaratıcılığınızı ve farklılığınızı da ortaya koyabilirsiniz. Bu geniş karakter yaratma ekranı sayesinde oyuna başladığınızda sizleri birbirinden farklı olarak hazırlanmış karakterlerle dolu bir dünya bekliyor olacak.

Yapımcılar geniş karakter yaratma başarılarını sizlere sundukları araba modifiye ekranında da sürdürmüşler. Oyunda arabaları kendinize özel bir şekilde adeta baştan tasarlayabiliyorsunuz. Arabanızın boya tarzını ve tonunu değiştirebileceğiniz gibi, ona çıkartmalar ve çeşitli parçalar da ekleyebiliyorsunuz.

Oyunu kendinize özgü bir hale getirmeniz için size sunulan seçenekler bunlarla da sınırlı değil. Düşmanlarınızı öldürdüğünüzde çalması için kısa bir melodi yaratabilir, kendi işaretinizi ve hatta kıyafetlerinizi bile tasarlayabilirsiniz.

İlk karakter yaratımınızdan sonra oyun size tutorialı gözden geçirmeyi isteyip istemediğinizi soruyor. Tutorial hızlıca oyunda neler yapacağınızı özetleyen, fakat bunu yaparken oyunun upgrade gibi önemli noktalarını atlayan ve yalnızca oyunda kullanmak için yeni silahlar edineceğinizden bahseden, ama bunu gerçekte nasıl yapacağınızı anlatmayan bir videodan meydana geliyor. Ardından sizi bir tutorial haritasına koyuyor, bu oyunun normal haritası ancak sizi ilk bir kaç görevde diğer oyuncularla karşılaşmak için zorlamıyor. Burada da birçok ayrıntı atlanıyor ve size yalnızca arabadayken ya da araba dışındaki temel hareketler tanıtılıyor. Örneğin her iki tutorialda da el bombalarından bahsedilmiyor, ancak bunlar oyunda gireceğiniz çatışmalarda önemli bir yer tutuyorlar.

Oyunda üç bölge var, aslında iki bölge var desek daha doğru olur, çünkü Social isimli bölgede oyuna başladıktan sonraki gerek duyduğunuz customization işlerini hallediyor, karakterinize ekipman satın alabiliyor ve diğer oyuncularla etkileşime girerek kendinize bir grup kurabiliyorsunuz, oyunun asıl haritaları ise Waterfront ve Financial bölgeleri. Bu bölgelerde GTA tarzı MMO (!) nasıl yapılırmış buna tanıklık ediyorsunuz.

Oyundaki görevlerin pek fazla çeşitliliğe sahip olduğunu söyleyemeyiz, şüphesiz bunda arka planda yatan iyi bir senaryonun bulunmamasının da rolü büyük. Hangi grubu seçerseniz seçin oyuna başladığınız ilk görev ile oyunu saatlerce oynadıktan sonra alacağınız bir görev birbirinin aynısı olabiliyor, çünkü toplasanız iki sınıfta da topu topu 7-8 ana görev tipi mevcut, neyse ki polis ve suçluların görevleri birbirinden farklı. Suçlular genelde bir yerlere saldırma, yağmalama, şahıslara yönelik eylemler gibi suç eğilimli görevler yaparken, polisler ise suçlulara karşı koyma, birileri, bir yerleri koruma gibi şehrin huzurunu sağlamaya yönelik görevler üstleniyorlar.

Devamı: [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
Oyunda grup halinde yaptığınız görevler oldukça eğlenceli olsa da, tek kişilik görevleriniz bir hayli sıkıcı geçiyor, çünkü tek başına tamamladığınız görevlerde genelde karşınıza herhangi bir direnç çıkmıyor. Örneğin bir bombayı etkisiz hale getirme ya da duvara çizilmiş grafitiyi temizleme gibi görevlerde tek yaptığım objenin yanına gidip F’ye basmak oldu. Bir yere araştırma görevi için gittim ve mekana adımımı atar atmaz görevim tamamlanmış oldu. Bu gibi sahnelerle karşılaşmanız oyunun kısır bir döngüye sahip olan görev mekanizmasını daha da sıkıcı bir hale getirmeyi başarıyor.

APB’nin en zevkli yanı ise grup savaşları. Grup olarak bir görev aldığınızda genellikle karşınızda sıkı bir dirençle karşılaşıyorsunuz. Bir anda sirenler çalmaya başlıyor ve ekranda arkasındaki kırmızı mavi ışıklarıyla APB yazısı beliriyor. İşte bu işlerin hızlandığı an, dikkatli olun çünkü size doğru başka bir grup yaklaşıyor ve görevleri sizi durdurmak. Bir anda kendinizi diğer grup üyeleriyle çatışırken buluyorsunuz. Ancak öyle herkese rast gele ateş edemediğinizi de belirtelim, bunun için oyunda bir eşleştirme sistemi mevcut.

Her görevi tamamladığınızda oyun o görevdeki etkinliğinizi ölçüyor. Kaç kişi öldürdünüz, kaç defa öldünüz, ne kadar amacı tamamlayabildiniz... Ve sizi diğer oyuncularla kıyaslayarak tehdit seviyenizi ölçüyor. Örneğin siz ve bir başka oyuncunun bulunduğu bir görev var ve ikinizin de tehdit seviyesi yüksek, bu durumda oyun size karışı koyması için karşınıza 4-5 kişi atayabilir. Benzer şekilde ikinizin de seviyesi çok düşükse oyun karşınıza bir orta ya da yüksek seviyeli oyuncu atayacaktır. Ancak her iki seçenekte de bunun adil bir eşleştirme olacağını söyleyebilirim. Şayet yine de eşleştirme eşit olmazsa güçsüz takım kendine destek çağırabiliyor, bu sistemin amacı ise taraflar arası eşitsizliği ortadan kaldırmak, bunun başarılı bir işleyişe sahip olduğunu da söyleyebiliriz, ama yine de her zamanki gibi bir takım aksilikler de olabilir. Bazen size yardım etmesi gereken herkesin başı belada olabiliyor ve siz tek başınıza bir takıma karşı koymak zorunda kalabiliyorsunuz, tabi bunu başaramıyorsunuz, ancak bu oldukça nadir karşılaşılan bir durum.

Online oyunlarda görsel efekt yönünden pek fazla bir şey beklememek gerekli. Bu açıdan APB’nin grafiklerine yaklaştığımızda oyunun bu konuda başarılı olduğunu belirtebiliriz, ancak hepsi bu. Oyun çoğu çevrelerce online GTA olarak tanımlanmıştı ve elbette ki GTA ile kıyaslanamaz bile ancak ister istemez oyunun bazı eksikleri bir kıyaslamayla birlikte dikkatinizi çekiyor. Evvela San Paro’nun anarşizm dolu boş bir şehir olduğunu söyleyebiliriz. Şehir hayatı oldukça cansız ve arabanıza atlayıp bir şehir turuna çıkmak bu açıdan canınızı sıkabiliyor. Bunun yanında oyunun haritası daha geniş bir şekilde tasarlanabilirdi ancak tüm bunlara rağmen şehrin tasarımı ve görevlerinizi gerçekleştirdiğiniz yerler başarılı bir şekilde hazırlanmış. Oyunda araba sürebiliyor olmamız ve sivil halkın arabalarını çalabiliyor olmamız da oyunun GTA ile bağdaşan yönlerinden biri ancak APB’nin araba hasar modellemelerinde oldukça özensiz bir yapıya sahip olduğunu söyleyebiliriz. Oyunda kendi şarkı listenizi oluşturabiliyor olmanız, neredeyse oyunun sesler konusunda tek başarılı olduğu nokta diyebiliriz. Oyundaki araç ve silah sesleri oldukça acemice hazırlanmış ve özellikle araç sesleri sizi bazen rahatsız edici bir tonda karşınıza çıkabiliyor.

SON SÖZLER
APB konu olarak iyi düşünülmüş ancak sunum noktasında başarısız olmuş bir oyun. Oyunun tüm kusurları kabul edilse de sıkıcı görev döngüsü oyuna tek başına ciddi bir zarar veriyor. Dön, dolaş aynı şeyleri yaptığınızı fark ettikten bir süre sonra oyunu oynama amacınızı yitiriyorsunuz ve APB sizin için sıkıcı bir hal alıyor. Şayet aynı görevler beni sıkmaz, karşımdaki gerçek insanlar olsun ve GTA tarzı bir oynanış bana yeter diyorsanız APB’yi gönül rahatlığıyla alıp bilgisayarınıza kurabilirsiniz, diğer oyuncular ise, açık konuşacağım, oyundan uzak durun.


Devamı: [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]

Sayfa başına dön Aşağa gitmek
https://www.facebook.com/OmerFurkanTASCI
 
All Points Bulletin
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
 :: Oyun Dünyası ::   :: Oyun Tanıtımları-
Buraya geçin: