AnasayfaSSSAramaÜye ListesiKayıt OlGiriş yap

Paylaş | 
 

 Tomb Raider : The Last Revolution (PC)

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
İstanbul12
8.Seviye Üye
8.Seviye Üye
avatar

<b>Mesaj Sayısı</b> Mesaj Sayısı : 97
Kent Puanı Kent Puanı : 29099664
Rep puanı Rep puanı : -30
Rep Gücü Rep Gücü :
Doğum tarihi Doğum tarihi : 28/01/94
Kayıt tarihi Kayıt tarihi : 01/09/10
Yaş Yaş : 24
Nerden Nerden : istanbul
İş/Hobiler İş/Hobiler : aRABACI

MesajKonu: Tomb Raider : The Last Revolution (PC)    Çarş. Eyl. 01, 2010 8:30 am

Tomb Raider : The Last Revolution (PC)


Merhabalar oyuna başlamadan önce hepinizi sevgilerle selamlarım.Böyle güzel bir oyunu seçtiğiniz için sizi kutlarım.Oyunumuz gerçekten çok güzel.Bitireli 2 ay oldu fakat hergün 10-15 kişi bu oyun da takılanların mailleri ile muhatap oluyorum.Hepsine ayrı ayrı cevap yazmaktan yoruldum.Madem böyle bende şu oyunun tam açıklamasını yapayımda kurtulayım dedim.Siz sevgili okuycularıma bir nebze yardımım olursa bahtiyar olacağım. Oyun açıklamam bir inceleme yazısı değil.Bu tip inceleme yazılarını bir çok dergide veya Web sayfasında bulabilirsiniz.Benim burada yaptığım oyunda takıldığınız geçemediğiniz yerleri izah etmek.
2 Aydan beri sorularınıza cevap veriyorum bende oluşan intibaya göre hemen hemen herkes aynı yerde takılıyor.Bu genellikle aynalı oda veya kütüphaneli bölüm.Çünkü bu bölünmlerde hileler işe yaramıyor oyuncu biraz uğraştıktan sonra geçemeyince bıkkınlık geliyor ve oyunu terk ediyor.İşte bunu önlemek için Ali abiniz sizler için GÜZİN ABLA oluyor. Açıklamamda şunu şuradan alın şunu buradan alın değilde yol ve rota çizeceğim.Siz malzemeleri gene alırsınız.Etrafı dolaşırsınız.Sonra tekrar beraber oluruz.Mesela sandıkları kırın içerisinden madipack v.s. çıkabilir.
Size tavsiyem secret bularak oynamanız. Secret olayına gelelim.Secret gizli şey demek.Oyunda böyle gizli yerler var.Hemde tamı tamamına 70 tane bu yerleri veya bölgeleri bulursanız özel müzik eşliğinde size bazı malzemeler (Silah,cephaneler,madipacklar) veriyor.Bunlar sayesinde oyun daha cazip hale geliyor.Vede malzeme sıkıntısı çekmiyorsunuz. Ayrıca Tr4 ü secretli bitirme karizmasına kavuşuyorsunuz.Hemde zevkli bir oyun bitiriyorsunuz. Herkes TR4 ü bitirebilir fakat secretli bitirebilen çok azdır.Peki 70 secret tapladım sonunda ne var derseniz oyuyacak ve göreceksiniz. Bundan önceki Laranın macerası olan TombRaider3 te 59 Secreti toplayınca size çok güzel bir bonus leveli veriyordu. Secret bulmak zor bir şey değil bazen secret ben buradayım beni bul diye bağırabilir.Bazende ona ulaşmak zor olabilir.Bu zor durumlarda Laranın en iyi yeteneklerini kullanmanız lazım.Mesela Laraya hiç splint hareketi yaptırdınız mı?İşte böyle hareketlere ihtiyacınız olabilir. İlk bölümde secretler kurukafa şeklinde.daha sonraki bölümlerde ise oda veya bölge şeklinde karşınıza gelecek.Bu kurukafalar TR2 den kalan nostalji.
Evet bu kadar açıklamadan sonra gelelim oyunun bölümlerine:

1-ANGKOR WAT (8 Secret)
İlk iki bölüm daha önce TR oynamamış kimselere yönelik.Atlama zıplama koşma hareketlerini ustamız Von Croy tarafından ögretiliyor.(Amcamız).Zaten Lara'cık şu hali ile 16 yaşında bir delikız.Usta TR cüler ise maalesef buraya bir 10 dakika sabretmek zorundalar.Von Croy tuzakları nasıl aşacağımızı gösteriyor.Bu bölümde bulunan kurukafaları arkadaşlar çok soruyorlar.Bunlar Secret.TR1 ve TR2 de secretler bu şekildeydi.TR3 te odalar veya gizli yerle halinde karşımıza geldi.Şimdide bu oyunda önce kuru kafa olarak çıkıyor fakat ileride gizli bölge olarak çıkıyor.İlk secret hemen başlar başlamaz mağaranın içinde kayaların arasında (Secret 1)
Ayrıca kaç secret bulduğunuzu anlamak içinse P tuşuna basın orada secretleri görebildiğiniz gibi başkada size yararlı şeyler olabilir. Ayrıca bu bölümde sırt çantanızı bulacaksınız.8 tane kurukafa bulursanız yolunuz değişiyor.Fakat sonuçta aynı yere geleceksiniz.İkinci secret ilk atlayış yaptığınız yerde havuzun içerisinde.(Secret 2).üçüncü secret ilk uzun atlayış yaptığınız yerdeki havuzun içerisinde su altı kanalının sonunda (Secret 3).Şelaleli odadaki havuzun içerisinde Secret 4 var.
Domuzların olduğu avluda köşede Secret 5.Bu avluda eğilerek girebileceğiniz bir açıklık var burada sırt çantanızı bulacaksınız.Bu sırt çantasının olduğu odaya gelmeden önceki odada Secret 6 sizi bekliyor.Sürünerek giderken soldaki geçitte sol yan bölmesinde delik içerisinde Secret 7 var.
Sırt çantasını alıp çıktıktan sonra sol yan odada Secret 8 i bulabiliesiniz.Bu secretler hepsi biririne yakın.Bulunmaları kolay biraz gayret ederseniz bulabilirsiniz.Zaten bu bölümde bu kadar çok secret olmasının nedeni bizi secrete ısındırıyor olmalı.
Burada arkadaşların takılıldığı bir yerde, ipten atlama.Küçük havuzlu odaya geldiğinizde sağ tarftaki duvar üzerindeki tünele çıkın (Asılın ve Ç tuşu ile kendinizi yukarı çekin) Üst katta ipi görüyorsunuz.3 adım yapıp ipe zıplayın ALTgr+yukarı ok tuşuna aynı anda basın (Bunu daima uzun atlamalarda yapacağız) Bir parmağınızlada CTRL tuşuna basıp parmagınızı sabit tutarsanız Lara ipi yakalayacaktır.Yakalayamazsa suya düşer.Tekrar deneyin.İp üzerinde iken atlayacağınız yöne dönün nokta tuşu ile sallanın en yukarıda iken ALTgrt+Yukarı Ok tuşuna aynı zamanda basın.Şayet karşıda tutunacak bir kenar veya ip olsaydı aynı zamanda CTRL ye basmak lazımdı. Evet karşıya geçin Kolu itin.Croy Amcanız beklemektan usanmış olabilir.

2-RACE FOR IRIS (Secret Yok)
Burada yarışma yapacaksınız.Yarışı belli bir zamanda bitirmek lazım.Fakat bitirsenizde bitirmezsenizde fazla bir değişiklik olmuyor.Çok hızlı gitmek için koşmaya başlayınca nokta tuşuna basın.Sağ üstte yeşil bar göreceksiniz.Bu Laranın nefesi oluyor yorulunca azalıyor.Sonra tekrar ciğerleri doluyor.Çok iyi koştuğunuza eminseniz Save yapabilirsiniz.Saveleri daima F5 ile yapın.Loadlarıda F6 ile yaparsınız.Enerji doldurmak için 9 ve 0 tuşunu kullanın. Sonunda yarışı tamamlayın.Artık yavaş yavaş oyun ısınmaya başlıyor.

3-TOMB OF SET (5 Secret )
Bu bölümde yerli bir arap (Mısırlı ) size rehberlik edecek.Larada büyümüş artık dişe gelir bir kız olmuştur.Fakat Mısırlı genede kalbini bozmaz ve ışıkları yakarak size yardımcı olur ve aldığı parayı haketmeye çalışır.(İleride size ihanet edecek Lavuk) Başlangıçta soldan gidin aşağıdaki platforma çıkın karşıya atlayın (Secret 9) Çevreden Madipackları toplayın.Akreplere dikkat bunları pistol ile akrep cennetine gönderin.Mısırlı duvara dayandığı zaman odanın güney batısındaki delige elinizi CTRL ile sokun.Kumlu odada odayı kum ile doldurmadan önce bu odaya gidin zeminde secreti göreceksiniz. (Secret 10).Kum doldurduktan sonra giderseniz hava alırsınız.Yani secreti alamazsınız.Yoldan devam edip bu kum ile dolmuş odanın karşısındaki Eye of Horus un 1 ci parçasını alın.
Açıklıktaki blok üzerindeki ipi gördünüz değil mi?.İşte bu ip ile salanarak soldaki platforma atlayın.Burada bir çok tehlike ve tuzak olduğu halde Secret 11 burada onun için almamazlık etmeyin.Ayrıca bir iki önemli silahada kavuşacaksınız.
Mısırlı sizin için tuzağı kapatacak.Sizde geçip Eye of Horus un 2 ci parçasını alıp birleştirin (Kombine) ve yerine koyun. Mısırlıyı takip edin.Yerdeki delikten geçerek havuzlu odaya geleceksiniz. Mısırlı havuzdaki petrolu ateşe veriyor.Neden böyle yaptığını biraz sonra anlayacaksınız.Yukarıda size yol göstermek için.Arkadaki koridora geçin.İpi çekin rampadan yukarı çıkn buradaki odanın döşemesinde aşağıdan gelen alev ışıkları le aydınlanıyor.(Neden yaktığını anladınız mı?)Şimdi sadece bu ışık gelen karelere atlayın.Yanlış bir kareye atlar veya ayagınız değerse bu kareden alev çıkıyor ve karşıdaki demir parmaklık açılmıyor.
Şayet böyle olursa tekrar gidip ipi çekmek lazım. Aynı işlemleri tekrar yapın.Ara ara Savede fayda var.Sonunda kapı açılıyor vede siz kumsaatini (Timeless Sands) alıyorsunuz. Odaya geçin.Koridordan sfenkslerin olduğu yere gelin.
Büyük sfenksin sol tarafındaki merdivenden yukarı çıkın.Kolu itin Merdiven altında bir oda açılıyor.(Secret 12).Gene merdiven başında (Kolu ittiğimiz yerde) sola yürüyün sfenksin kulağından yüzünden sfenksin sağ tarafına geçin (Secret 13)
Solda karanlık yerdeki koridordan geçin sola dönün sonra sag ve sol yapın.Mısırlı gelip ateşi yakacak.Sonra korkusundan kaçıp gidecek.Yanlız başınasınız kaldınız. Odaya geçin heykelin eline kum saatini koyun sürünün bölümü bitirin.
Secretçiler Dikat !!! Bu bölüm bitmeden hemen önce save edin.Çünkü 14 cü secreti kayarken alacağız.

4-BURIAL CHAMBERS (5 Secret)
Oyunun başlanğıcında kayarken daha odaya düşmeden rampanın ortalarında alt tuşu ile zıplayıp kenara tutunun yukarı çıkın.(Secret 14)
Nasıl alışmaya başladınız değil mi? Soldaki kolu çekin.Kazıkların batmaması için aşağı kayarken zıplayıp (ALT) ve tutunun (CTRL).Böylece Hand of Orion a kavuştunuz.Hand of Orionu alır almaz sol aşağı rampaya atlayın.(Secret 15) İlerleyin 2 adet daha kazıklı tuzaktan geçin.İleride hand of Orionu yerleştirmeden önce save yapın.Bıçaklardan kurtulmak için ileri zıplayın sonra sola bir daha sola zıplarsanız iyide ayarlamışsanız geçebileceksiniz.Aşağı doğru devam edin yukarı çıkın.Kanlı nehirleri takip edin 3 adet tabutu olan odaya gelin.Dört havuzlu odada heykeli yuvarlağa çektiğiniz yerde secret var..Fakat bu secreti almak için havuza su doldurmadan önce almalısınız.(Amulet of Horus tan evvel).Su dolarsa alamıyorsunuz.Heykelin sol arkasında kalan havuzda.(Secret 16)
Odanın ortasındaki heykeli kuzeybatıdaki kırmızı noktaya çekin.Sağda açılan kapıdan girin.Mumyalar ile uğraşmayın.Üç mumyadan kaçtıktan sonra girdiğiniz mağaranın yukarı çıkan merdivenin sağ alt yanındaki çukurda secret var.. (Secret 17).Koridordan sonra köprüye geleceksiniz.Tahta köprüyü geçin tavandan kazıkların geldiği odayıda geçin soldaki açıklıktan ilerleyin.Buraya iki defa çapraz atlamanız lazım.(Secret 18)
Odaya girip duvara tırmanın.Soldaki delikten aşağı inin.Küplere tırmanın kazıkları geçerek 5 ci küpe atlayın.Küçük koridorda kolu çekin.Odanın kuzeyine gidin holu geçip merdivenden tırmanın odadaki kolu çekin güneybatıya dönüp zıplayın.İleride ana odada yerdeki delikten aşağı düşün.Yıldız anahtarı alın.
Koridordan devam merdivenden çıkın.Küplere tırmanın,küpten yukarı atlayın vede kazıklara dikkat ederek çıkışa gelin.(Save) delik vasıtası ile merdivenden aşağı inin odadaki 2 mumyayaya aldırmayın.İpi çekin açılan kapıdan çıkın.Merdivenden tırmanın ve yukarda geri zıplayın,Kuzeye yönelin sağdaki küpe tırmanın sağdaki delikte yıldız anahtarı kullanın.Karşıdan bir ip inecek bu ip ile sarı koridora gelin.Altın yılan ve 2 mumya olan odaya girin.Hemen duvardaki deliğe girin.(save).Aşağı kayın.Aşağıdan kumlar yükseliyor,yukarıdan kazıklar geliyor.(her şey Laranın düşmanı).Çok hızlı bir şekilde odanın soluna geçin burada bir aralık var yukarı çıkın. Mağaradan aşağı doğru yürüyün. Yakındaki koridora girip.Kumlu odada Altın yılanı yerleştirin.Böceği de diğer yere yerleştirin.Oda kum dolacak sizde yükseleceksiniz.Bölüm bitecek.

5-VALEY OF THE KINGS (3 Secret)
Size saldıran adamların hepsini temizleyin.Jipin sol arkasında ilerideki karanlık mağarada Secret 19 var.Bölüme girdiğinizde yapının sağındaki mağaradan sağ üste çıkın tam yapının üzerinde Secret 20 sizi bekliyor.Etraftan malzemeleri toplayın.O da ne jeepin anahtarıda yerde onu alıp jeepe binin (şöför tarafına gelip CTRL ye basın.İnmek içinse önce ALT a basın stop lambaları yanaca sonra sol yön okunu kullanın.Sürmek içinse CTRL,geri geri gitmeyide siz bulun. Öndeki Jeepi takip edin bu sırada atılan elbombalarından sakının.Yolunuza çıkan lavukları ezin veya kaçın. Köprülerden geçin.Jip ile yolu yarı yapınca kazıklı bir çukur üzerinden geçerken stop edin.Kazıklı çukura inin.Bu çukurun merdivenli tarafında secret var.(Secret 21)
geldiğiniz gibi yukarı çıkın Bölümü bitirin.

6-KV5 (4 Secret)
jeepten devam edin.Öndeki jeepi takip edin.Tünelden geçin,İleride sağa devam.Uçurumlardan dikkatli bir şekilde geçin.Platformlu bir yere gelince jeepten inme zamanı gelmiştir.Vadiden çıkın.İskeledeki adamı öldürün.Sağda kazıklı çukur var onun ilerisinde sağda ikinci alana girmeden yukarıda secreti bulun (Secret 22)
Yandaki iskeleye tırmanın.Bir kat daha yukarı çıkın orada ipi görün. İp ile karşıya atlamadan sola gidin platformdan aşağı düşün tel kafesin içerisindeki secrete ulaşın (Secret 23)
İp ile karşıya atlayın.Buradaki kolu zıplayıp yakalayın ve aşağı çekin.Kapı açılacak jeep ile kapıdan geçin ve save edin.Demir kapıyı geçince 2 dikenli kütük geliyor.Bu rampanın tam tepesinde yani çıkışta kafanızı kaldırınca yukarıdaki aralıkta göreceksiniz.Tırmanın ters takla atarak secrete ulaşın.(Secret 24)
Vadi içinde devam edin.İlerleyin ikinci kazıklı çukur içindeki merdivenden inip çukurdaki secrete varın.(Secret 25) Tuzaklar falan derken ileride bir tünel göreceksiniz.Buradan geçip bölüm bitirin.VedeTR4 ü TR4 yapan demoyu seyretmeye hazırlanın(Vay be)

7-TEMPLE OF KARNAK (4 Secret)
Batıdaki duvara tırmanıp aşağı inin Akreplere hoş bulduk deyin.Havuzlu odaya gelin.Girince orta kapıda sürünerek gireceğiniz açıklıkta secret 26 var..Sağdaki bloka tırmanın yukarıda platformlara atlayarak iki deliğe elinizi sokup iki kapıyı açın.İçlerinden ok vede heykelciği alın.Aşağı inip havuza dalın sağ tünele girin yarı yolda bir açıklık var çıkın burası bir secretmiş.(Secret 27).Suya dalın solda tünel sonuna gelin.Bu kapıyı malesef açamıyorsunuz.Kendişnize dert etmeyin.Geri dönerken kaya yarığı arasından geçerseniz bir secret daha bulursunuz.(Secret 28) (Nefesinizi idareli kullanın) Geldiğiniz yere dönün.
Çatıdan malzemeleri toplayabilirsiniz. Şimdi sol bloktan tapınağın diğer avlusuna girebilirsiniz.İkinci avluya girin,alt geçitten sürünerek geçin altgeçitten çıkar çıkmaz hemen sol üst duvarda secreti bulacaksınız.(Secret 29)
İçeride tavana asılarak (Buna artık maymun gibi diyeceğim.gerçekten böyle zıplayın ctrl ile tutunun vede maymunvari salınarak ilerleyin) karşıya geçin düğmeye basın.Açılan kapıdan kolu çekin.Sol aşağıdaki açılan delikten havuzlu odaya düşün.Sola gidip sağdaki açıklığa heykelciği koyun.Aynı işlemleri sağda da yapacaksınız fakat buranın heykeli 2 bölüm ileride Secret Lakede.Açılan mavi kapıdan geçin (Diğer avluda) bölüm bitirin.

8-THE GREAT HYPOSTYLE HALL (Secret yok)
Taş avluya gelin sağdaki delikten girin.Yukarı çıkıp maymun gibi giderseniz bir çok malzeme bulursunuz.Aşağı inin.Sola devam edin.Büyük çukurdan uzun bir atlayış ile karşıya geçin.Taş aralığından geçin.Kitli bir kapı var.Oraya birazdan geleceğiz.Yerin unutmayın.Şimdi geri dönüp sola devam edin Aşağı kayın karşınızda Secret Lake.

9-SECRET LAKE (İlk gelişte secret yok ikinci gelişte 1 secret var)
Timsahları öldürün.havuza dalın.Binanın arkasına gidin.3 timsah daha öldürün (Katliam).Sağa devam soldaki kapıdan girin.3 basamak inin (Save) Ortadaki borudan tutunup (yukarı ok ve ctrl) aşağı inip yan boruya atlayın (Şayet suya düşerseniz aynı yere tekrar gelin).Bu borudan yukarı çıkıp ters takla ile platforma düşün.Açıklıktan geçip ipi çekin.Suya düşüp açılan kapıdan içeri girin.(timsahlar bırrr).Su altında tavana yapışık kolu çekin.Açılan sualtı kapağından girin.İçeride kapıyı açmak için CTRL yi kullanın koridorda ilerleyin.Sağda bir oda var çıkıp nefes alın vede madipack sizi bekliyor.(Save)Suya gene dalın.Şimdi sağda hafif yukarıda aynalı oda var.Bir çok arkadaşın takıldığı bu yerde biraz ilerleyince hemen tavanda kirişi göreceksiniz.Burayı geçer geçmez başınızı kaldırın ve yükselin bir açıklık olduğunu fark edeceksiniz.Çıkın heykelciği alın.kapıda açılacak.Ana havuza dönün açılan döşemedeki 2ci tünelden geçin. Tekrar Temple of Karnak a geldik.Sola dönün heykelciği nereye yerleştireceğinizi biliyorsunuz.Özel sıvı suya karışıyor.Akıntı duruyor su üzerinde yürüyebiliyoruz (Allah Allah). Büyük heykelin arkasındaki açıklıktan geçin.Büyük havuza geleceksiniz.Atlamadan önce 2 timsahı daha katledin.Havuzun altındaki açıklıktan geçin düğmeye basın.Yukarı çıkıp Sun Godness heykelini ve Hypostyl anahtarını alın.Tahmin ettiğiniz gibi bu anahtar Hypostyle bölümündeki kilitli kapının anahtarı.Bu kapıya gidip açacaksınız. (Çukurun diğer yanında) Yoldaki Ninjaları öldürün.Kırmızı Ninjalar ölmemek için direniyorlar.Tabii ki bizim Lara Croft olduğumuzu bilmiyorlar.Ellerindeki nesneleri döndürünce mermi işlemiyor.Fakat gidiyor gibi yapın peşinize takılınca dönün acımadan vurun. Kapıdan geçince desenli sütunların olduğu bir odaya geleceksiniz.Ninja Ahmet ve Ninja Mehmeti öldürün.2ci odaya geçin yukarıda parelel duran platforma çıkın.burada Maymun gibi sallanarak 2.ci odaya geçin.Odanın solundaki kolu indirmek için ,atlayın kolu tutun ağırlığnız ile kol inecektir.Böylece kapak kapanacak ileride tavanda gideceğimiz yolun devamlılığını sağlayacak.Bu yolu bularak maymun gibi gidip kapagın olduğu yeri geçin yukarı çıkın.Ninja Ali neden benide öldürmüyorsun diye ağlıyor.
İlerleyin orada sütun üzerinde siyah taş bir küre (veya gülle.Artık ne derseniz o ) pistol ile ateş edip düşürün.Şimdi ölmeden aşağı inin bu taş kürenin açmış olduğu çukurdan aşağı inin. Kristalli odaya gelin.yanlardaki deliklerden geçerek malzemeleri toplayın büyük dev tokmaklarıda görün ne işe yarayacaklarını düşünün.Kristal odadan çıkın soldaki koridora devam edin.Atlayıp zıplayın 3 tane bir birine geçmeli oda göreceksiniz.Bu odalarda yapacağınız tokmakların sivri uclarını kristale doğru çevirmek.Yönün doğru olup olmadığını anlamak için eğilip aşağı bakabilirsiniz. (Numerik klavye 0 ve yön tuşları) Sonunda doğru yapmışsanız elektiriklenme olacak ve kristal parlayacak.Gidip Sun Diskini alın.Diski aldığınız sütunun arkasındaki delikten aşağı inin.Geçitten çıkıp bölüm tekrar Secret Lakeye gelin. Sol dan ilerleyip yukarıdaki açıklığa tırmanın.Tüneli takip edin.Küçük havuza gelin (Akrep Nalanı öldürün) Malzemeleri toplayın.Havuzun altındada malzeme var onlarıda alın.Yukarı çıkın kütük üzerine Sun Godness ile Sun Diskini combine ederek yerleştirin.Amanin yıldırımlar yağıyor.Vede 4 kapı açılacak.Aralığın yanındaki kapıda küçük medipack var.Sun diski ile Sun Heykelini combine ettikten sonra elektiriklenme olaan yerde Güney Kapısından girin havuzun derin kısmına atlayın su altındaki kapıyı açın.
Havuzlu odada secret var.(Secret 30).Büyük sutunlu odada gene madipack vs var.Maymun gibi tırmanacağınız bir yer var.Diğer kapılardan da geçerek çıkışı bulun.

10-TOMB OF SEMERKHET (7 Secret)
Sağ ve sol vazoyu kırın.Aşağı kayın.Böceklerin saldırısına uğrayacaksınız.Hemen zıplayıp yukarıdak çıkıntılara tutunun.Maymun gibi giderek yukarıda platforma düşün.Boru ile bir kat aşağı inin meşaleyi bulup ateş ile yakın. Bakarsınız lazım olur.Bir kat daha aşağı inin.Meşale olunca böcekler size zarar vermiyorlar.4 taraftaki kapıları dolaşıp buradaki deliklere elinizi sokun (Lara da el sokmaya amma da meraklı yahu) Böylece yukarıda bir kapı açtınız.Bir kat yukarı çıkın açılan kapıdan geçin.2 vazoyu kırın. İlerleyin aşağı düşün Santraç odasına düşer düşmez sol tarafa çapraza bakın siyah bir merdiven var oraya tırmanmanız lazım.(Secret 31)
Santraç odasına geldiniz.Santraç oynamadan evvel yapacağınız bazı şeyler var.Sağa devam edin,merdivenden inip sağ yukarı tırmanın.Havuzlu odaya gelin burada 3 tane ateş püsküren delik var buraya sırası ile iyi bir zamanlama ile elinizi sokun (Gene soktu).Şayet bu ara tutuşursanız yandaki havuzlar ne güne duruyor.Yanda bir blok açılacak buradan girin.6 tane ateş kovuğu var.Oldu olacak bunlarada elinizi sokun bakalım nasıl olsa alıştık.İç odada bir kafes yükse lecek.Alev deliklerine elinizi soktuktan sonra çelik kafes yükseliyor.Buradan çıkıp karşıya atlayın.Son deliğe elinizi sokun.Çıkınca sola dönün köşenin arkasındaki merdiveni göreceksiniz.Bu merdivenden yan yan giderek secrete ulaşabilirsiniz.(Secret 32)
Karşı yukarı geçip maymun gibi gidin ve açıklıktan çıkın.Yükselen kafese tırmanın karşıya atlayın deliğe gene elinizi sokun. (Bu kız ammada uslanmaz).Böylece en alt katta ateşler sönüyor.Buraya gidin içeri girip The Rules of secret i alın exemine (ESC ile envantory e girin yukarı ok tuşuna basın) yaparsanız Santraç için size kolaylıklar öğretecek.Aynı zamanda santraç sahasının altındaki kapak açılacak.Yukarı çıkıp santraç kumanda odasına çıkın.Renkli taşlar bizim.Amaç bu taşları rakiptan önce sola ilerletmek ve taşları geçirmek.Hangi taşı hareket ettirmek istiyorsanız o renkteki yerdeki basamağa basın.Soldaki pulları döndererek oyuna başlayın. İki ihtimal var.Santraçta ya yeneceksiniz veya yenileceksiniz.Yenerseniz işiniz kolay.Bölümü daha kolay bitiriyorsunuz.Yalnız secret yok.Secretler santraçta yenilirseniz çıkıyor.Ben biraz daha uğraşacağım daha secret bulacağım derseniz santraçta yenilin.(Secretçiler mutlaka böyle yapmalı)
Biz iki ihtimalide anlatalım
1-Santraçta galip geldiniz: Santraç tahtasının üzerinde kafesler yükseliyor bunların üzerinden atlayarak karşı kapıdan geçin.Sola devam edin.Aşağı düşün açılan kapıdan geçip iki hav havı öldürün.Merdivenden inin 2 vazoyu kırın tekrar merdivenden inip 2 köpeği daha öldürün.Delikten aşağı düşün.Böceklerin hücumundan kaçın.Direk ile yukarı tırmanın.Aynalı ışıklı odanın karşı tarafına geçin gene boru ile yukarı tırmanın.Büyük kapıdan geçin 3 santraç taşlı odaya geldiniz.Santraç taşlarını renklerine göre döşemedeki aynı renk karelerin üzerine getirip ışının yolunu kesin.Böylece aşağıda bir delik açılacak.Aşağı inip delikten geçin.(Buradaki sarı nesne alınmıyor boşuna uğraşmayın)

2-Santraçta yenilirseniz bu defa oyun salonunun döşemesinde bir kapı açılıyor buradan gireceksiniz.Döşemede açılan çukura gelin save yapın.Aşağı kayarken alt ile zıplayın karşı kenarı tutun.(Ctrl).Ters takla atarak daha doğrusu splint yaparak arkadaki duvarı tutunun.Gene aşağı kayarken köşeyi dönmeden ters taklalar atarak gelin ve köşeden önceki açıklığa girin.Zıplayamazsanız aşağıdaki boruya gelirsiniz ki secreti alamazsınız.(Secret 33)
Aşağıda iki ip var şimdilik burayı boş verin.Bir kat aşağı inin sola kıvrılın kaya çıkıntısından sonra yukarıdaki aralıktan ve tünelden geçtikten sonra orta platforma atlayın.En uçtaki altın piyonu ortaya çekin yanlardan çekiçler inecek piyon kırılacak ve sizde Cartouche Piece2 yi alacaksınız.(Bak şu işe).Boru ile aşağı indikten sonra önce soldaki Cartouche Piece alın sonra aşağı düşmeden boru tarafına gelin sağdaki çapraz platforma atlayıp kapıyı itin.(Secret 34)
İsterseniz aşağı inip köpekleri öldürün vazoları kırın malzemeleri alın.(Bunları yaparsanız ileride malzeme sıkıntısı çekmezsiniz).Tekrar çıkıp 2 ipin olduğu yere gelin.İki ipe atlayıp karşıya geçin (Haydi yahu ne kolay).Yarasayı öldürün. Borunun yukarısında ne var diye merak ediyorsanız ben sizi için baktım madipack ve clip var.Sağa uzun atlayıp merdivenlerden çıkın.2 köpek daha öldürün (Bekir Coşkun duymasın).piyonu tokmak altına çekip kolu iterseniz Caurtouch Piece 1 i alırsınız.geri dönüp en aşağı inin kartuş 1 ve 2 yi birleştirin karşıdaki kovuğa yerleştirin açılan kapıdan geçin piyonu çekmek için ateşleri söndürmek lazım değil mi?
Sağa dönün (Save) Uçtaki kola zıplayıp aşağı çekin.Aynı zamanda zaman başladı hemen koşup borular ile piyonun arkasına geçin iterek tokmakların arasına getirin kırdıktan sonra Piece yi alın (Ateş alırsanız aşağıdaki havuzu gördünüz değil mi?) Aşağı inip bu parçayı ilgili yere yerleştirirseniz kapı açılacak.Merdivenlerden çıkın (Save).Ateş böceğinin sizi tutuşturmaması için hemen koşarak aşağı inin sağa yukarı çıkıp kolu çekin böylece buz böceği aktif hale gelecek vede ateş böceğinin işini bitirecek.
Tekrar 3 ipin olduğu yere gelin.İpler ile atlayın 3 cü ipten düz atlayın.(Düz atlarsanız secret var Yaa).(Secret 35) Bu secrete mutlaka ulaşmanız lazım bunun şu önemi var.secret ile beraber bir adet rovalver sahibi oluyorsunuz ki ileriki bölümlerde otomatik makinalıları geçmek için mutlaka rovalvere ihtiyaç duyacaksınız.Yani bu secreti es geçmeyin.
tekrar üç ipe gelin bu defa üçüncüsünden sola atlayın.Boru ile yukarı çıkın.Kolu çekin aşağı düşünce gene yukarı çıkın.Açılan yerde elinizi sokarak meşaleyi alın.Şimdi Döşemenin en altına inin.Üç ipli yerdeki ateşten meşalenizi yakın.gelip kapının sağ ve solundaki meşaleleri tutuştırun.Döşemede açılacak çukurdan geçin.Kıyma makinasından dikkatlice geçin (Ters taklayı deneyin)
Not:Bu secrete meşallesiz girmeyin.İçerde yamyam böcekleri sizi yiyor.(Secret 36)
Tekrar 3 ipin olduğu yere gelin.İpler ile atlayın 3 cü ipten sola atlayın.Kolu çekin çelik kafes yükseliyor.Bu çelik kafesin üstündeki odada secret sizi bekliyor.)
Yukarı tırmanıp kolu çekin.Üste çıkarsanız secret bulursunuz.(Secret 37) Kafeslerden yukarı çıkıp bölüm bitirin.

11-GUARDIAN OF SEMERKHET (3 Secret)
Döşemedeki açıklıktan atlayın.İki yuvarlak kesici bıçaktan iyi bir zamanlama ile geçin.Aşağı düşün.Solda yukardaki boşluğa tırmanın ve hemen sağ alttaki geçitten eğilerek geçin.Çıkrığa gelin (Save).Çıkrığı 5 defa çevirin ( Fazlası zaman kaybı) ve hemen koşmaya başlayın durmadan platformlar üzerinden atlayın.Durursanız bıçaklar sizi kıyma yapar.Mevzu sağda kapanmakta olan kapıya yetişmek.Şayet düşerseniz aşağıda geçit var ordan tekrar çıkrığa gelirsiniz.Çıkrığı çevirip yıldız olan yere gelin ve yıldızı alın.Geldikten sonra döşemeden inin (kayın) boğa gelmeden koridorun en tepesine gidin yukarıda tavanda maymunvari gideceğiniz merdiveni gördünüzmü? İşte bu meriven ile düştüğünüz yere kadar gelin.Soldaki açıklıktaki yere girip sürünün.İçeride ateş püskürten deliklere bir kaç defa elinizi sokmayı.Çünkü her sokuşta değişik malzemeler verecektir. (Secret 38)
Kapıyı geçer geçmez save edin (Niye mi? Herhalde bir hikmeti var Anlarsınız) Golden Uraens i alın.Bunu ilk düştüğü nüz odada yerine yerleştirin.Robot size Guardian key i verecek.Bunuda diğer duvarda yerine yerleştirin.Döşemede açılan delikten aşağı kayın(Save).
Aşağıdaki koridorda kapıya kim vuruyor.? Ne yazık ki çevredeki kapılar açılmıyor.Solda ileride kolu boğa size vurmadan önce çekin.Kolu çekip boğa geldikten sonra kapıdan geçin koridoru takip edin.En sondaki karanlık bölgedeki deliğe elinizi sokun meşaleyi alın.Geri gelip yanlardaki meşaleleri tutşturursanız kapı açılacak.Ganimetleri alırken dikkatli olun.(Secret 39).
Sonra koşarak koridor sonundaki en son kapı önünde durun (Bakın şimdi kapıyı nasıl açacağız).Boğa size tos atmaya karar verip üzerinize gelince hemen zıplayın.Boğa sizin yerinize kapıyı kırıyor.Buna kapıyı endirek yoldan açma denir.(Ne zevk ne zevk).Tehlike geçmiş değil bu boğa iyice azmış vede size kafayı takmış.Kapıdan girin ileride 3 tane üzerinde göz motifi olan düğme var. ( Ne işse Lara her işi yapar fakat bu düğmelere basacak kuvveti yoktur).O zaman taktik aynı Boğa anahtarlarını kullanacaksınız.Her tostan sonra save yapmayı unutmayın.Üç düğmeye boğa vurduktan sonra tek düğmenin solunda açılan kapıdan girin.Merdivenden çıkıp sola devam ederseniz tavanda bir açıklık göreceksiniz.Secret burada.(Secret 40).Daha önce sağda bu odaya benzeyen oda secret değil.P tuşu ile secretlerinizi kontrol edin.
Tos vurulan tek düğmenin sağındaki açılan kapıdan geçin yukarı tırmanın.Tren yolculuğu için hayırlı yolculuklar.Güle Güle.Bazı oyunlarda oyunun bir bugu olarak tren bölümüne geçerken bilgisayar kitleniyor.Bunu önlemek için şu dosyayı çekin.Bu dosyada Tren bölümünün başlanğıç ve bitiş dosyaları var. TREN

12-DESERT RAILROAD (3 Secret)
En kolay ve en zevkli fakat en çok soru aldığım bu bölümde yapacağınız şu.
En son vagona gideceksiniz eğer en uçtan sarkıp içeri girerseniz secret bulursunuz.(Secret 41).Buradan çıkp yüzünüz lokomotife doğru iken sağ yana atlayıp tutunursanız vede elinizi kaldırıp tekrar ctrl yaparsanız trenin en son vagonununa yan tarafından gireceksiniz.(Dikkat yandan gireceksiniz).Buradan bizim meşhur levyeyi alacaksınız.Bu levye ile oradaki bozuk kolla kapıyı açın.Tekrar ilk vagona gelin kolun solundaki hasarlı sandıkta da Secret 42 var.İlk vagona gidip bu leviye ile oradaki bozuk kolu çekerseniz vagonlar ile lokomotif ayrılıyorlar.Bölüm bitiyor.Secret 43 ü bulmak için yapmanız gereken tekrara yeşil brandalı vagonu geçtikten sonraki vagon gidin ve içinde hasarlı sandığı bulun.Burayı açmak için crowbar lazım.(Secret 43).Yeşil yük vagonu geçmek için yan tarafa gelin aşağı atlayıp ctrl ile tutunun ve sağa yan yan sürüklenin.

13-ALEXANDRIA (1 Secret)
Merdivenlerden çıkın 2 akrebi öldürün.Ninja Hasanı haledin.Kütüphaneye gidin Jean ile konuşun (Bu adamı sevmedim Laraya sarılıp duruyor).Kiremitli binanın yan duvarındaki kolu görüyormusunuz.? Bu kolu indirmeniz lazım.İndirince alttaki kütüphanenin içindeki kapı açılacak.Buradan geçin Secret 44 burada.
Bu bölümde kilit altındaki motorsikleti göreceksiniz.Sizi anlıyorum motora binmek için sabırsızlanıyorsunuz.Fakat motor için biraz daha ekmek yemeniz lazım.Sağdaki açıklıktan Coastal Ruinse geçin (Ne kısa bölüm)

14-COASTAL RUINS (Bu Bölümde secret yoktur.)
Palmiyeli avludan geçin.Egyptan Adventure yazan kapıyı silah zoru ile açın.Önce aynalı odaya gidip crossbow u almalısınız.Bu odada kazıklar var.Girmeden önce save yapın.Nerede kazıklar olduğunu anlanmak için yan taraftaki aynadan kontrol edin.Yanlış yere basarsanız.Kazıklar omuzlarınızdan çıkar.(Hoş bir şey değil).Sonuçta mumyalı odadın aşağısındaki hedef odasına geçin:Önce crossbow ile patlaycıları hazır edin.Şimdi aşağı kayın durunca karşıdaki hedeflere ateş edin.Hepsi patlayınca yerdeki kazıklar deaktive oluyor.Yere inin yukarıdan düşen jetonu alın.Soldan çıkıp Hint fakirinin olduğu odaya gelin jetonu kutuya atın.Hintli sizin için flüt çalacak.İp yılan gibi yükselecek (Bak şu işe daha neler göreceğiz).Tabi ki size kalan, ipten yukarı tırmanmak.yukarıda süpürge sapını alın (Süpürge sapı olmadan kadın olmaz.Bu kadar silaha birde sopa lazımdı).Soldaki duvar üzerindeki çengeli levye yardımı ile söküp alın.Sopa ile çengeli combine ederseniz çok güzel bir hırsızlık aleti elde etmiş olacaksınız.Aşağı inin.
Şadırvan (Eski su çeşmesi) gibi olan yere gelip bizim çengelli sopayı kullanırsanız anahtarı ele geçirebileceksiniz (Gate Key). Egyptan çıkın sağa devam edin.Suya girin çıkıp hafif sol çapraz atlayıp tutunursanız tünele gireceksiniz .İlerleyin.En çok göreceğiniz bir yere geldiniz.Göl ve çevresinde bir çok binalar var.Tehlikelerde az değil.Sağa devam edin bir yukarı tümseğe çıkın.2 tane iskelet geliyor.Öldürün ( Zaten ölü değiller mi? )(Bunların ilacı crossbow.Fakat fazla harcamayın ) İp ile asılı taşın üzerindeki platforma çıkın.Karşıya uzun bir atlayış ile geçin.Kapıyı Gate Key ile açın.İçeri girin.Bu yol sizi Catacomba götürüyor. Sutunları yıkık odaya girince sol koridora devam edin.
Koridor sonunda girince zemini çöken bir odaya gireceksiniz.Buradaki heykele benzer acaip yapıyı çekeceksiniz fakat zemin çöktüğü için bu mümkün görülmüyor.Karşıdaki yüz motifli düğmeye basın.Alta kapak kapanacak.Şimdi ip ile asılı olan taşın yanına gelin.Aşağıdan meşaleyi alın ateşte yakın gelip taşın ipini tutuşturun.Dikkat taş başınıza düşüp baş ağrısı yapmasın.Açılan aralıktan geçip tünelden ilerleyin sonçta odadaki sütunu beriye çekin ki yukarıdaki odanın döşemesi çökmesin.Yaaa burası üst odanın aşağısı.Gene yukarı çıkıp eskiden çöken şimdi çökmeyen odaya gelin.Oradaki kayayı (kayaya benzer yapıyı) çekin itin taa koridor sonuna kadar getirin.Bakın bakalım neler olacak.Açılan sağdaki kapıdan geçin.Kurtuldunuz mu hayır asla Lara demek heyecan ve tehlike demek.

15-CATACOMB (4 Secret)
Sizi takip eden beyaz hayaletten kurtulmak için sağa koşun vazoların orada kuş-hac karışımı nesnenin karşısında Ctrl ye basın yaratık parçalanacaktır.Vazoyu kırın malzemeleri alın.Çukura gelin boru ile aşağı inin ilerleyin.Deprem mi oluyor ne.Kolu çekin (Save).İkinci ipe atlayıp tutunun sola atlarsanız secret var fakat tutunmak çok zor.Usta Tr ciler ve Secretçiler iş başına.(Secret 45)
Siz karşıya atlayın.Merdivenden aşağı inin.Sola çıkmayın oraya daha sonra gideceğiz.Küçük havuzlu yere gelin. Sağ üst açıklıktan yukarı tırmanın.Merdivenlerden çıkıp aşağı kayın suya düşeceksiniz.Kıyıya çıkın sağ tarafta bir kol var ona ulaşmak için uzun atlayın.Sonra düz karşıya iki blok ileri atlayın.Üstte çıkıntılar var.(Maymun yolu) atlayıp tutunun maymun gibi karşıya geçip oradaki koluda itin.Şimdi odanın ortasındaki platforma gelin.Bu sırada sizi rahatsız eden yaratığı ne yapacağınızı öğrendiniz.Yükselen platfotmlara atlayın.Oradan sağ üst platforma atlayıp yapışın en sonda sol kaya yarıklarına atlayıp tutunun yan yan giderek kendinizi yukarı çekin.İpin önüne geleceksiniz( Save) İp ile önce sağa sonra ortaya atlayıp Trident i alın.Aşağı isterseniz inin.Hemen sağda merdiveni gördünüz mü? Buradan çıkın üsteki odadan 2 ci Tridenti alın.
Boru ile yukarı çıkın.Orta katta vazoları kırın malzemeleri alın.Üst katta ters takla ile inin.İlerleyip boru ile aşağı inin.Böylece eski yerimize geldik.şimdi sağdaki merdivene uzun atlayıp yapışın.Aşağıda Trident sizi bekliyor.sağdan ilerleyin labirente gelin araştırın.Solda bir kat yukarı çıkın tam karşınızda 3 platforma geçince soldaki merdivenden çıkın arkanızda kırmızı fişekler var.Hemen yanda 3 cü Trident var (He He He:Görmiyeceğimizi zannetti).Tredentleri aldığınız yerde iskeletleri çok çıkan yerde en son Tridenti alın sonra 3 cü Tridenti aldığınız yerden aşağı zemine inin.Döşemesi yanıp sönen bir oda var.Aslında burası bir asansör.Bunun yükselmesi ancak 4 cü Tridenti alınca mümkün oluyor.Yani tekrar buraya gelip asansöre bineceksiniz.(Secret 46 )
Platformdan atlayın ipe varın ip ile karşıya atlayın sonra soldaki oda gibi olan yere atlayın.Boru ile yukarı çıkın (Bu borularda çok oldu) 4 cü Tridenti alın.Son Tridenti aldığınız yerin arkasında beyaz kemikler var.Bu kemikleri kırın (CrossBow).Odanın sağında Laranın sol arkasında döşemede bir geçit açılacak.Bu kapı aynı zamanda 48 ci secretinde kapısını açıyor.Kapı zamanlı olduğu için kemikleri kırmadan save yapın.(Secret 47) İp ile atlayıp platformu geçmelisiniz ve açılan kapıdan geçin.Hız çok önemli yetişemezseniz secreti alamıyorsunuz.(Secret 48)
Son Tridenti aldığınız yereki tam karşıdaki merdivenden çıkıp Coastal Ruinis e gelin İki demir kapıyı levye ile açın. Bundan sonra aynı yolu takip ederek (yani Catacolmb a yani yani zemini çöken oda vardı ya oralardan geçerek ip ile atladığımız yere gelin.)Sağa merdivene uzun atlayın aşağı inin.Gene havuzlu yere geldik.Şimdi merdivenlerden yukarı çıkın.

16-TEMPLE OF POSEIDON (1 Secret)
Sağdaki haclı kuşa dikkat edin.Gerekirse buraya koşup geleceksiniz.Soldaki merdivenden çapraz atlayıp aşağı inin.Ortada büyük bir çukur ve 4 kapı var.Bu 4 kapıdan girip Poseidon heykellerine 4 tane Trident leri yerleştirin ve suyun çukura akmasını sağlayın.Daha önce secreti almalısınız.Çukurun yan tarafına indikten sonra Kuzey kapısından geçin.Bol sütunlu bir odaya geleceksiniz.Bu odanın zeminindeki sağdaki karanlık odacıktaki secrete ulaşın.(Secret 49)
Çukur su dolunca içine atlayıp alttaki geçitten geçin.Havuzlu odalara geleceksiniz.Vazoyu kırarsanız Kuş-haçı göreceksiniz.Ne işe yaradığını biliyorsunuz.İleride Tabutu açın içerisinden demir eldiveni alın.(Bu eldiven-ayakabı gögslüğü en son bölümde Firavunu diriltmek için kullanacağız) Bu oda dışında soldaki vazoyu kırın.Yüz motifli düğmeye basın döşemede kapı açılacak.Bu tünel sizi Coastal Ruins e götürüyor.Şşimdilik oraya gitmiyeceğizTabutun yanından açılan kapıdan girin tünel ortalarında sol üsteki açıklıktan girin.Bölüm bitirin.Geldik şimdi Lost Library e (En çok soru aldığım bölüm)

17-LOST LIBRARY (3 Secret)
Bu ana holda altı adet kapı ve karşıda ana büyük kapı var.Mevzu bu ana kapıyı açmak.Alt kapıların bazısı önden bazısı arkadan açılıyor. Önce sol ilk kapıyı zorlıyalım bakalaım ne oluyor.İki metal kafa adamı öldürün (Bunlar biz illede Rovalver ile öleceğiz diyor hatırlarını kırmayın.Rovalver yoksa Shutgun da iyi bir seçim.Gögsündeki işarete devamlı ateş edin.Sonunda ölüyor).Masa üzerinde şeffaf kağıt var alamıyorsunuz.Geri dönün kapıdan soldaki odaya girin.Dönen merdanelerden boru vasıtası ile çok dikkatli inin.Metal kafa beni neden arkadaşlarımın yanına göndermedin diye ağlıyor.Duvardaki yıldızı levye ile sökün.Soldaki dönen çarkın alt katında secret var.İnmesi zor gibi görünüyor fakat çok kolay.(Secret 51).
Yıldızı aldığınız sütunun hemen solunda merdiven var.(Bunu kimse göremiyor) Tırmanın büyük bir odaya gelecek siniz.İki teneke kafayı öldürün.(Not:Bu kapıyı unutmayın) Soldaki çukura merdiven ile inin.(Save) Horseman yani atlı adamla savaşın vede öldürün.Tabi ki öldüreceksiniz.Yerden Horseman Gem i alın.Atlı adamı öldürdüktan sonra ikinci odaya gidin.Meyilli kayanın üzerindeki küreye lazer ile ateş edin.Yandaki kapı açılacak.(Secret 52 )
Yukarı çıkıp 2 teneka adamı öldürdüğünüz yerdeki soldaki kapıya Gem i kullanarak içeri girip ipi çekin.Böylece alt katta su altında bir kapı açıldı. İlk yıldızı aldığınız yere gelin.Tam karşıya devam.Zencirleri geçin,döşemedeki kapağı açıp suya dalın.İleride odada hava cebinde nefesinizi tazeleyin.
Altaki koridorların birinde kapak kapalı,önemsemeyin.Gem i kullandığınızda açılan kapıdan (kapaktan) girin Nanana Nay.İki yıldızda burada. Ana holdeki büyük kapıya dönün.yüzünüz kapıya bakarken sağdaki orta kapıya girin.2 ateş böceği sizi takip edecek.Koşup sağdaki havuza dalarsanız geberecekler.Geri kütüphane odasına dönün.Yanda merdiven var fakat kapak kitli (Burayada Dikkat) Ana hole gidin yüz ana kapıda iken sağ üçüncü odaya girin.Aldığınız 3 yıldızı duvardaki yerlerine yerleştirin.Dünya maketlerinin kapıları açılacak.Tavan bakıp tiyo alabilirsiniz.Fakat oldu olacak ben size söyliyeyim.Mavi kuşaklı dünya en içteki yörüngeye.Açık mavi hemen yanına.Yeşil kuşaklı onun dış dairesine.Sarıda zaten en dıştaki yerlerine çekin ,itin,yerleştirin.(Doğru yerleştirirseniz üzerlerinde bir şeffaf disk oluşuyor) En sonunda bir elektiriklenme oluyor.(Bu elektrikte hangi barajdan geliyor) ve yeni bir kapı açılıyor. Kapıdan girin 7 Yılan heykeli olan bir odaya girin.Sırası ile saat yelkovan aksi istikamette bütün kolları indiri.Hepsinin ağzından ateş çıkacak.Odadaki basamak düğmeye sakın basmayın.Odanın ortasında yükselen bloktan tırmanın kütüphaneye geleceksiniz.Sağdan devam ileride soldaki merdivenlerden inin (Save).İşte burada kaymadan önce save yapın.Aşağı kayarken alt ve ctrl ya basarsanız tam karşınızdaki merdivene tutunacak.Yukarı çıkın aslanın kafasından sağdaki platforma atlayın.(Secret 52)
Aslan heykelinden aşağı düşüyoruz.Dikkat hemen sola kaçıp yukarı çıkın.Başınıza taş yuvarlanabilir.Rampanın solundaki kolu zıplayıp indirin.Bir taş daha mı geliyor ne.?
Bu taşları niye iyi bağlamazlar ki.Kolun yükseltiği bloktan çıkın sağa atlayın.İleride 2 ci aslan heykelinin kafasına atlayacağız (Save:Haydi bakalım usta TR ciler göreyim sizi.)Tiyo:Sağ çapraz tam duvar kanarına atlayın.Oradaki ipi çekin aslanın ağzı açılıyor.Şimdi aşağı kayarken parmağınız Ctrl de olsun.Aslanın alt çenesine tutunun kendinizi yukarı çekin.Çekerken Ç tuşuna basın da emekler boşa gitmesin. Boru ile tırmanın sağdaki demir parmaklıktaki Pharos Pillar ı alın (Not bu Pharos her zaman unutuluyor.Tekrar buraya gelmek istemiyorsanız.Mutlaka alın.Yoksa su altındaki bölümü geçemezsiniz) Yerdeki kapağı açın (Save) Sola gitmeyin ateş böceği tebelleş oluyor.2 ci demir parmaklıklı kapıdan girin.Soldaki açıklıktaki yerdeki meşaleyi gördünüz mü? Beklerdeki ateşleri yakmak için yandaki yuvarlaklara basın..Meşaleyi tutuşturup ileriki odadaki tahtalar üzerine ateşi atın (Ctrl) Tahtalar yanarken biraz ısının.Aşağı düşün.Odada Lara bir kağıda bakıyor.Hayrola bu deyip alalım.Bir müzik scrolu (Yani beste) Sol yukarı tırmanın.Bak hele nereye geldik. Ana hole dönün.Yüz kapıya dönük iken soldaki ilk kapıya gidin.şefaf olan scrol (Fire Circle scroll) şimdi beni al beni al diyor.Alıp okuyun bakalım (Examine) Ana hol yüz ana kapıda:Sağ üçüncü odaya gir.Yani yılan heykellerinin olduğu odaya tekrar dönün.2 ci kata çık.Çıkışta soldaki ilk kapıya gir Orada bir Lir göreceksiniz (Harp ta deniyormuş).müzik scrolu yandaki masa üzerine koyun.Besteye göre müzik çalki solda kapı açılıyor.Bu kapı ana holün üst katının geçilemiyen bölümü (fakat biz geçeriz) İpi çekin alttaki ana kapı açılsın.Oh be

18-HALL OF DEMETRIUS (1 Secret)
Sağdaki rampadan çıkın ve Pharos Knot u alın.(Önemli) Aşağı inin.Soldaki rampadan çıkın ve demoyu seyredin. Bilhassa Von Croy amcanın kaçtığı yeri ezberleyin çünkü buradan gireceğiz.Ninjalara dersini ver.Von Croy un kaçtığı yere gelin.Buradaki feneri beriye çekersen.Gizli kapı açılıyor.Girin yani suya düşün (Secret 53 ).Çevreden malzemeleri alın.Kırık gözlüğüde alın.Lavuk kaçarken gözlüğü düşürmüş.Fakat sizin bir işinize yaramıyacak.Ortadaki boşluk kenarına tutunun ve yukarı çıkın.O da ne gene Coastal Ruins.(Biz buradan kurtulamıyacakmıyız.Mekam mekana.Zaman zamana dürülmüş)

19-PHORAS TEMPLE OF ISIS (Bu Bölümde secret yoktur)
Binanın dışına çıkın.Bu bina havuzun ortasındaki bina.Sağa dönün suya dalın binanın arkasına dolaşacağız.Karaya çıkmadan sol altta bir geçit var buradan girin.Bir çekiç balığı (Köpek Balığı) peşinizden sizi kovalıyor.Zaten bir bu eksikti.Yukarı yüzün ortada bir çıkılacak platform var.Çıkıp çekiç namı diger köpekbalığını öldürün.Bu tünel Coastal Ruinse gidiyor.Bütün yollar Romaya çıkar diye boşuna demişler.Bütün yollar Coastal a çıkar Suya tekrar dalın Sağlı ve sollu Phoras ları yerleştirin.Library bölümünden aldığınız Pharos Pillar ile Hall of Demetrius tan aldığınız Pharos Knotu)
Yapının altında bir kapı açılacak .O kapıdan girin.Altında üç kapak olan bir havuza geldiniz.Sağdakini Ctrl ile açın.diğer ikisi boş (Allah Allah neden boş ki).yüzeye çıkın kutu ve sandıkları vurun.Bu bölümde bol bol sandık vurun ki malzeme ikmali yapasınız. Sol merdivenden çıkın Kleopatra odasına gelin.Sol sütundan Broken Beetle yi alın.
Sağ sutun dan Block Beetle yi alın.İçinden böcekte çıkacak.Zaman kaybetmeden yanlardan yükselen bloklardaki düğmelere basın.Döşemede açılan kapaktan girin koridor sonundaki sağdaki meyilli platforma tırmanın ters takla ile düz platforma zıplayın.Winding Keyi alın.Arkadaki taş kare düğmeye basın.Geliş kapısı açıldı.Ana hole tekrar dönün.şimdi batı merdivenlerden girelim.Minyatür bir piramit göreceksiniz (Save)Odanın üç yanında açıklıklar var buradaki rampalardan aşağı kayıp içerideki Block Beetle yi levye ile alacaksınız.(Birinde 2 tane var).Yalnız dikkat sudan petrol kokusu geliyor.Sakın tutuşmasın.Tutuşuyorda.Bu block Beetle leri minyatür piramidin yan duvarlarında kullanın size Mechenical Scrab verecek.(Bununla neler yapacağız neler)
Not:Bazı oyun CD sinde hata olarak invertory de bu Block Beetle 3 tane gözüküyor.Dikkatli olun 4 tane aldığınıza emin olun

20-CLEOPATRA PLACE (1 Secret)
Şimdi kuzey kapısından girin.Havuzlu bir bahçeye geleceksiniz.Havuza dalın iç bölmede geçit var girip.Elinizi deliğe sokun havuzdan çıkın binaya girin soldaki rampadan yukarı çıkın 2 tane kapıyı levye ile açarak ilerleyin.(Save) Koridor sonundaki açıklıktan kayın.Gene petrollü sudan geçip Broken Beetle yi alın.Dönün.Solda kazıklı bir koridor göreceksiniz.Machanical Scrap ile Winding Keyi combine edin.Oldu size miki fare.Bunu kazıklı koridorun başında kullanırsanız sizin için kazıkları deaktive edecek.Yalnız bu aleti 3 defa kullanabiliyorsunuz.Yerden tekrar mikifareyi almayı unutmayın.Kazıklı yolda mikifareyi kullanın.(Bunu 3 defa kullanabiliyorsunuz.Son kullanmayı secret için yapacağız.Yoksa secreti alamazsınız).Phoras Knot u kullanacağınız yerde solda gene bir kazıklı koridor var.Mikifareyi burada kullanın.(Secret 54 )
Soldaki bıçaklı kapıdan girip tabut içerisinden demir eldiveni alın.İskeletora merhaba deyin.Şimdi diğer sol koridor dan devam edin:Soldaki küçük havuzun üzerinden atlayın Miki Fareyi gene kullanın.Soldaki merdivenli yere dikkat. Buraya tekrar geleceğiz.Soldaki tabuttan medikit alın.Merdivenlerden çıkın sol bıçaklı kapının odasından fişek alın.Çıkıp sola devam.İki duvarda kuş motivinin bulunduğu koridordan geçin.Çukurdaki sandığı kırın malzeme alın.Kuşların atasını öldürün.Duvardaki kolu zıplayıp yakalayın ve çekin kapı açılacak.
Avlunun ortasındaki bloka çıkıp karşıdaki duvar yarığına atlayın ve yapışın.Sağa sürüklenin.Yukarı çıkın.Odadaki tabut tan sağ çorabı alın.Avluya tekrar dönün kuş motifli 2 duvar koridorunda solda açılan kapıdan girip tabuttan Phoras Knot u alın.Bunu dikkat dediğimiz yerde kullanın.Açılan kapıdan girin ortadaki 2 bloktan birinciye zıplayın medikiti alın.Çev reniz ışılanacak ve 2 ci blokta Laranın halojen yapısını göreceksiniz.(Allah Allah).
Sağdaki avludan yukarı tırmanın maymunvari karşı platforma geçin 2.ci kata çıkın.Kuşu öldürün.Sola uzun atla sağa atla bu sıra kuş aşağıda ikiz kardeşinizi yiyor gidip onu öldürmelisiniz.Tekrar aynı yere gelin.3 cü katta 2 tane kol var bunlara zıplayıp kapıları açacaksınız.Ornate Handle diğerinden Hathor Effigy i alın.Combine edin.3 cü kapıya gelin yanda bunu kullanın kapı açılacak. İçerde iskeletoru öldürün gidip tahta oturun bir çay kahve söyleyin (Çaylar benden) ( Save) Çünkü durum fırtına öncesi sesizliğe benziyor.2 tane firavun bozuntusunu geldiği yere gönderin.Sol odadan sol çorabı,sağdaki odadan gögüslük alın.Tahtın oradan açılan koridordan geçin.

21-CITY OF DEAD (2 Secret)
Nihayet motorsikletinize kavuştunuz.Önce adamları temizleyin motoru incelemeyi daha sonraya bırakın.Başlanğıçtaki kapının üzerindeki kola dikkat.Mevzu bu kolu indirmek.Burada önemli bir nokta soldaki adamınateş ettiği yerde yani soldaki büyük kapının yanındaki bloklardan Revolveri alın.Daha önceki bölümlerden Revolver almayanlar için son şans.Motora ctrl ile binin 3 adamı ezin İleride yapı çalışma tahtaları var.Yani Constricsion sahası (Çapraz tahtalar) oraya gelin.Sağdaki çıkmaz sokağa ve solda yukarıdaki açıklıktan girin. Kolu itin yukarıdaki ızgara açılmıyor değil mi?.Üzerinde sakın bir ağırlık olmasın.Çatının oraya gelin yukarıdan makinalı tüfekler size ateş edecekler hızlı bir şekilde duvar diplerinden binaya girin.Izgara üzerindeki ölü adamı yana çekin. (Bunu biz öldürmedik yahu) Tekrar kolun olduğu yere gelin kolu itin.Izgara açılacak yukarı çıkın koridor sonundaki 2 ci bir kolu çekin.Bu çatıda makinalılara giden teras kapağını açacak.(Buraya sonra geleceğiz)
Şimdi inşaatın oraya gelin tahtaların olduğu yerde bir zemin var.Burası çökecek fakat zavallım Laranın kilosu ne kadar ki burayı çöktürmeye yetsin.Onun için motorsiklet ile yandaki rampayı kullanarak bu sahaya çıkmamız lazım. Biraz uğraşarak çıkın.
Not:Evlerin ilerisindeki büyük çukurdan ancak motoru turbo yapan Nitrojen ve pipeti aldıktan sonra atlayabiliyoruz. Yani motor turbo olmadan atlanmaz.Zaten karşıda secret var.Macera ararsanız atlayın.Secret arayanlar tekrar buraya gelecekler.Oyunda bir değişiklik yapmıyor sadece karizmanız artıyor Motorun ağırlığına dayanamıyan yer çöküyor. Aşağıda motordan inin.Sağ yukarı tırmanın.Ölü adamın yanından Lazeri alın.(Bu adamlar ne zaman öldü.Bizden başka bir Lara mı buralardan geçti.Oyun gittikçe heyecanlanıyor).Lazeri crossbow ve rovalver ile combine yapabiliyorsunuz. Kullanmak için numerik 0 tuşu ve yön tuşlarını beraber kullanın.Ç ve Nokta tuşlarıda yakınlaştırıp uzaklaştırıyor.Karşı duvarda bir yarık var buraya tutunup sağa kayın yukarı çıkıp karşınızda sallanan avizeyi ve vazoyu vurun.Çıkan buz canavarı sizi takip edecek.Hiç vakit kaybetmeden aşağı atlayın merdivenlerden çıkın.Havuza dalın.(karşıdaki kola dikkat).Buz canavarıda peşinizden gelip havuzu donduracak.(He He He maceraya bak sen) Havuz altındaki tünelden geçin.Gene merdivenden tırmanıp havuza gelin.Buz tutmuş havuzdan karşıya geçip kolu itin.Aşağı koridorda kapı açılacak gidip bu kapıdan geçin.Nasıl olsa yolu öğrendiniz.Yan kapıyı açarsanız secret var.(Secret 55 )
Sağdaki yüksekliğe çıkın.Tünelden sürünerek ilerleyin.Koridor sonunda sakın aşağı düşmeyin.Sarkın ve tutunun sola salının ve yukarı çıkın.Burası bölüm başlanğıcı demir kapının üzeri.Tam karşınızda bir kol var (Save) Atlayıp yakalayın ve aşağı düşerken koluda indirin.Böylece kapı açılacak. Gidip motoru alın.
Soldaki duvarı parçalayarak çıkın (WOOOW).Açılan kapıdan girin.merdivenlerin en yukarısına çıkın.Soldaki küçük rampadan karşıya atlayın ve duvardaki yarık içerisine düşün.İlerleyin motordan inip kolu çekin.Bu merdivenin bir yerinde blok yükseltti.Bu bloka gidip tırmanın.Çatıya uzun atlayın çatıdaki makinalılara fazla yaklaşmadan crossbow ile lazeri kullanarak arkadaki helikopteri uçurun.Makinalılarda uçacak.Helikopterin parçalandığı terasa uzun atlayın oradaki kolu çekin.Aşağı inin motorsikletinizi bıraktığınız yerden alın ve açılan bölüm sonu kapısından geçin.Secretçiler Dikkat !!! Bu bölümdeki ikinci secreti ancak Nitriusu ve pipeti alıp motorsikleti turbo yaptıktan sonra alabiliyoruz.Secret evlerin ilerisindeki büyük rampalı çukurun gerisinde.Bu rampayı turbo ile atlayın.Meyilli kayalardan kayarken alt tuşuna basarak ulaşabileceksiniz.3 kayayı geçince secrete varıyorsunuz (Secret 56 )

22-CHAMBER OF TULUN (2 Secret)
Motorsiklet ile adamı ezin.Motordan inin sağdaki çatıda duran adamı dürbünlü ile öldürün.Başlangıç yerine binadan geçerek gidin.Bu sıra çıkacak olan tokmaklı adam size rahat vermiyecek.Bundan kurtulmak için binaya girer girmaz sağ bloka zıplayın sonra tam karşıya atlayın.Soldaki yarığa vede merdivenli sütundan karşıya geçin.Sonuçta çatıya çıkacaksınız (Larada şimdide çatıda dolaşmaya başladı.) Oradaki kolu iterseniz tokmaklı adam binada hapis kalıyor.
Fakat kapılar zamanlı çok hızlı hareket etmeniz lazım.(Save).Koşun ipe atlayın ipten sağa sallanıp yukarı düşün.ipten Sağa atlarsanız secret var.(Secret 57).Daha sonra alırsınız.Buradan hemen aşağı inip motor ile rampa vasıtası ile çukuru geçip binanın arkasına dolanın ve oradaki çıkrığı çevirin (Yandaki kapı açılıncaya kadar çevirin yoksa fazlası zaman kaybı)
Açılan kapıdan girip merdivenden yukarı tırmanın.Şayet Tokmaklı adam size yetişecek olursa.Yere vurduğu tokma sesi ile merdivene tırmanmak mümkün olmuyor.Tekrar save ettiğiniz yerden başlayın.Bu bölümdeki yapını ikinci kapısının (Çıkrığa giden yolda) tam karşısındaki aralığa atlayıp tutunun sürünerek bir odaya varacaksınız.Burası bir secret (Secret 58 )

23-CITADEL GATE (1 Secret)
Yaralı adamla konuşun.(İleride motorsikleti bu bölüme geçirip yaralı adamı taşıyıp kamyon ile patlaycıları ejderha üzerine boşaltmasını sağlıyacağız.)Sağa devam edin canavardan sakın korkmayın.Boşunada ateş edip mermi harca mayın.Öldüremiyorsunuz.Hızla önünden koşup karşı tarafa geçin.(Koşarken nokta tuşu) İleride sağda çıkmaz sokağa sapın.Timsahları merhaba deyin.Timsah yuvasına girerseniz malzeme var. Sağdaki duvar çıkıntısından çanın göründüğü yere aşağı düşün.
Aşağıda 2 tane tabut var.Yandaki 3 koluda aşağı indirin.Tabut yana çekiliyor bir açıklık ortaya çıkıyor.Buradan girip crowbar ile 2 ci lahiti hareket ettirin.Odaya dönün çıkıntının yan tarafından zıplayın üstteki platformu tutup üste çıkın.
Buradaki kolu indirin açılan beyaz kapıdan girin.Koridor sonuna gelin (Save).İp ile sol ileride yolun karşısındaki kapı üzerindeki tenteye atlayacağız (Breh Breh Breh) Eger sağdaki açıklığa atlarsanız secret var.,( Secret 59 )
Kapını üzerindeki tenteye atladığınızı kabul edelim. (Burada bir kemer var.Ve tabutlu odaya düşmeden önceki yer ) (Save) Soldaki platforma çıkın.Kuşu öldürün.Pardon arı mı ne.Sonra ileriki tenteye atlayın.Yanlışlıkla karşı merdivene atlamayın.Ancak sol ilerideki platforma atlayın.Kuşu öldürün.Çamaşırların üzerinden geçip sonunda bir açıklığa atlıya caksınız ( Üf be ) Koridorda ilerleyin(Save) Şimdide çapraz sağa arabanın olduğu yere atlıyacağız.Hep bu zor işleri yapmak Laranın işi mi?.Burada ayarlamayı yani 3 adımı çok iyi yapmanız lazım.Atlar atlamaz ileri koşun.Çünkü 2 kuş sizi kertiyor.(Save)
Ateşe dikkat.Nihayet Nitrius Oxide kavuştuk.Fakat turbo için bu yetmez ayrıca pipette bulmak lazım. Karşıya sarı arabanın olduğu yere uzun bir atlayış yapın.Ejderhayı geçip yaralı adama gelin.Adam GO desede aldırmayın nede olsa sayıklıyor.Şimdi tokmaklı adam bizi özlemiş tekrar bu bölüme geçin.Motor ile çukurun üzerinden rampa ile atlayıp binanın arkasındaki rampadan Trenches bölümüne geçin yanlışlıkla City of Dead a gitmeyin.

24-TRENCHES (Secret yok)
Büyük palmiye ağacının arkasındaki açıklığa giden yolu takip edin.Askeri öldürün.İleride makinalı var görünmeden duvar dibinden hemen sağ tarafa sandıklar arkasına kaçın.Buradan çömelerek ilerleyin.makinalının arkasını dolaştınız.Hafifçe ayağa kalkın Rovalver ve lazer yardımı ile makinalının kırmızı noktasın ateş edin.Gelip orta sandığın üzerinden tam karşıya atlayın.Koridorda ilerleyin.Soldaki alt geçitten geçin.Girmeden elbombası atarsanız asker ölür.odaya girin sağ üste çıkın gene makinalının arkasını dolandık.Aynı metot ile makinalıyı imha edin.Askeride uzaktan öldürün.Odadan buhar aletlerine dikkat ederek çıkın.Sola devam.Sağ alt geçitte Weapon code Keyi alın (Ne işe yarıyor acaba) Sola asılı olarak yan yan sürünün sonunda devrilmiş arabanın yanına geleceksiniz.Pipeti bulmamazlık etmeyin.Çünkü sırf onun için buralara kadar geldik.Jeep motorunun üzerinde Crowbar ile alın.Aynı yolu tekrar geçip motorunuza gelin.Nitrius ile pipeti combine edin,motor üzerinde uygulayın.Artık motorunuz turbo olacak.
Tokmaklı adam bölümüne geri dönün.Binanın etrafını dolaşıp büyük çukurun önündeki rampaya gelin. Bu rampa ile karşı yüksekliğe motor ile atlayın.Motor hareket ettikten sonra nokta tuşuna basarsanız turbo olur.Ancak ozaman atlıyabiliyorsunuz. Motordan inin sola devam edip kapıdan geçin aşağı kayın.Tam karşı koridordan meşaleyi alın (Bu odada yukarıdaki kapağa dikkat) kaydığınız yerin solundaki koridora gidin.dikkat her yer asker kaynıyor hepside pusuda.Odad ateşi bulun ve yakın.geri gelip rampadan yukarı çıkın.Tavanda bir yangın su püskürtme sistemi göreceksiniz.Buna ateşi tutunca su fiskiyesi su boşaltıyor.Arkada bir kapı açılacak içeri girip soldaki kolu çekin.meşaleyi aldığımız odada bir kapak açılıyor.Buraya gidip bu kapaktan geçin.Sandıkları kırın.Kilitli kapıyı silah ile kırın.İçeriden Çatı anahtarını alın.
Geriye Pipet aldığımız bölüme geçin (Trenches).Orada Palmmiye ağacı değilde diğer taraftan merdivenden çıkarken solda şadırvan gibi bir yapı göreceksiniz (Klasik Osmanlı Çeşmesi) buna bir basamak çıkın uç kısımda yatay tavandaki kolu gördünüz mü.İşte bunu çekin.Açılan kapaktan yukarı tırmanın koridorda sürünerek devam edin en sonda sarkıp sola ilerliyeceksiniz fakat burayı bir kaya parçası tıkamış.Sarkmadan Rovalver ile onu parçalayın ondan sonra sarkıp sola gidip yukarı çıkın.Maymun vari karşıya geçin karşıya atlayın falan derken çatı kapısını buldunuz(Çok şükür) Anahtar ile açın içeri girin.En son geldiğiniz noktada taş aralıklarından bombayı görüyorsunuz.Crossbow ve lazer ile onu patlatın.Sadece duman çıkması yeterli.Bu aşağıda merdivenleri başında bir kapı açıyor. Motorsikletinize dönün.Birbirine paralel 2 merdivenin soldakinin başında çapraz açılan kapıdan motor ile atlıyacağız.Turbu hız falan derken buradan çok uzun bir atlayış yapın.Yani iç odadaki rampanında gerisine düşmelisiniz.Motordan inin sağdaki merdivene tırmanın.

25-STREET BAZAAR (1 Secret)
Merdivenlerden aşağı inin.Yaralı adamla konuşun size Mine Dedentor veriyor.Taksinin arkasından kirikoyu,.masadan kiriko kolunu alın.Combine edin.Kırmızı düğmeye basın.Solda kapı açılacak sazan gibi dalmayın.Şimdilik oradan gitmiyeceğiz.Rampadan ve merdivenlerden yukarı çıkın.Maymun vari sağ çapraza geçin.Sağdaki yukarı açıklıktan geçin.Sandıklı odaya gelin.Kirikoyu yandaki beton yerde kullanarak kapağı açın.Çatıya çıktınız (Bu kız gene çatıya çıktı).Elektirik akımının arkasına geçin.Burada 3 tane sandık var.Sadece kafalı olanını elektirik akımı üzerine itince akım kesiliyor.Bu düzene göre sandıkları çekin itin.Açılan köprüden karşıya atlayın sola kıvrılıp ve platforma çıkın.Sola giderseniz dar atlayacağıınz bir yer var.Çok tehlikeli fakat secret var.(Secret 60 )Sağa yukarı açıklığa devam edin.Sonunda bol sandıklı bir odaya geleceksiniz.Rampanın aşağısında kafası kopuk bir adam var (Kim kopardı bunun kafasını yahu. Demek tehlike çok yakında).
Adamın yanından Mine Posision Data yı alın.Önceki ile combine edin.O da ne bizim tanıdık boğa gene bize tos vurmaya hazırlanıyor.Sandıkların önüne gidin tos vuruken kaçın Boga bey bu defa sandıkları kırıyor solda bir kapı açılıyor.Buradan girin.İlerleyin askeri öldürün.rampadan kayınca pipeti aldığımız yere gene geldik.Motor ile atladığımız yere gelin.Oradan çapraz atlayıp tutunacağınız bir yer var tutunup çıkın zaten motorda burada.Merdivenden çıkın Street Baazara gelin.Aşağı inin bu defa kırmızı düğme ile açılan kapıdan geçin.Askerler pusuda.Mayın tarlasına gelin.Combine ettiğiniz aleti mayınlı sahaya atın.Booom Mayın patladı.Atlayıp kırmızı düğmeye basın.Trenches deyiz.Sola devam açılan kapıdan motoru alın askeri ezin.rampadan atlayın.Bir daha buraya gelmiyeceğiz söz.

25-CITADEL GATE (Secret yok)
Soldaki kurukafa işaretli barikatlı rampadan son sürat karşıya atlayın.Nereye düştük gördünüz mü?Timsahı ezin yaralı adama gidin motora bindirin (Artık canavarın sonu geldi)dam Lara için intihar ediyor yahu ne adamlar var bu Dünyada) Dramatik demoyu seyredin.Canavar size dil sallıyor sizde ona el sallayın.

26-CITADEL (2 Secret)
Sola devam edin.Merdivenlerden çıkıp kolu iti.Meşaleyi gördünüz mü.?:Alın yakın.girişteki kapı açılacak.Holün ortasındaki ipi yakın ana kapının yanında bir çukur açılıyor.Korkmayın girin.Aşağı inin (Demoda kolu çeken ninjaya dikkat.Bu kol acaba hangi kol)Kapının yanındaki çukurdan geçip koridor sonuna gelince sol yüksekliğe atlayın.Merdivenlere uzun atlayış yapıp en üste çıkın.Maymunvari salınarak en uca gidin.kendinizi bırakıp tekrar tutunun ( Secret 61 ).tekrar buraya ilk girdiğiniz yerdeki kapıya gelin.
Sol çapraz atlayıp kiriş gibi bir yerde durun arkanızı dönüp atlayın sarkın ve ctrl ile tutunun.Kendinizi bırakın tekrar tutunun.Bir kaya yarığına tutunacaksınız.Odayı bu şekilde salına salına dört duvarı dönerek aşağı kadar inin.Sonunda bir yere çıkın ve içeri girin.Karşıda takrar tutunup çıkacaksınız.(Save):Şimdi sarkın düşerken alt a basın elinizi alttan kaldırmadan ileri tuşuna basın Lara bir kaç artistik hareket yapıp soldaki yan duvara yapışacak.
Sola kayın ve çıkın.Karşıya atlayın (Save) Ninjayı öldürün.Kolu çekin.Böylece altaki alev makinaları deaktive olacak sizde kolayca geçebileceksiniz.Aşağı düşün koridordan geçin büyük medikiti alın.Bir holdesiniz.Burada bir bulmaca var.
4 tane santraç piyonu hepsinin üzerinde yön işaretleri N=kuzey S=Güney W=Batı E=Doğu işareti var.Pusula yardımı ile yerlerine yerleştirin.3 tane kapı açılacak.Önce Kuzey kapısına girelim.Suya girin ileride sualtı koridorunda tavandaki kolu çekin.Sağ koridordaki kolu çekemiyoruz.Çünkü bu sualtı kolu değil.Çıkıp doğu kapısından girelim.Kolu çekelim.Bu kuyudaki su seviyesini indiriyor.Tekrar Kuzey kapısına gidip azalmış su seviyesindeki koridorda çekilmeyen kolu çekelim Odanın altından bir kapak açılacak.Bu kapaklar su seviyesini dahada indirdiği için,geldiğiniz koridordaki suda inecek.Buraya gidip önce Ninja Mahmutu temizleyin.Sonra ipi çekin. Açılan beyaz kapıdan geçip sağdaki açıklıktan aşağı inin.( İşte şimdi belanızı buldunuz) Von Crof un uyandırdığı iki ölümsüz silahşör peşinize düştü.(Boşuna mermi harcamayın) Rampadan yukarı çıkın tahtaların önüne gelin silahşörler size vururken zıplayın eğilin tahtalar kırılacak (Boğayı hatırladınız mı?):Çok çabuk buradan yukarı çıkın sağ üste tırmanın.Sağdan fişek alın.Çukur bölgeye gelin.Delikte ne var merak etmeyin.İllede merak ediyorsanız save edip merakınızı giderin.İki silahşörü geçtikten sonraki magaranın alt zeminindeki delik içine bakın bir aralık göreceksiniz.Buraya düşüp yakalayın içeri girin.2 silahşöre dikkat. ( Secret 62 )
İleride yanıp sönen kapıya gelin zaten Von Crow un köpekleri sizi bekliyor.

27-THE SPHINX COMPLEX (1 Secret)
2 ninjayı öldürün.büyük kapıdan girilmez diyor değilmi?Sizde girmeyin.Sağdaki kapı i
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
 
Tomb Raider : The Last Revolution (PC)
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
 :: Oyun Dünyası ::   :: Oyun Çözümleri-
Buraya geçin: